Prowadzisz biznes i do tej pory nie przywiązywałeś dużej wagi do bezpieczeństwa komputerów w twojej firmie? Uważaj, bo może ona paść ofiarą cyberprzestępców.
Narodowe gospodarki Unii Europejskiej są zagrożone przez cyberprzestępców - alarmuje Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA). Choć mogłoby się wydawać, że przestroga dotyczy gospodarek Unii Europejskiej, jest to ostrzeżenie dla wszystkich - małych, średnich, a także największych przedsiębiorstw - które dotychczas nie przywiązywały zbyt dużej wagi do bezpieczeństwa swoich firmowych komputerów i sieci. ENISA przeprowadziła bowiem badania firm w krajach UE, które przyniosły alarmujące wyniki.
Z badań ENISA wynika, że w krajach Unii jest około 6 mln komputerów zarażonych i podłączonych do botów oraz narzędzi spamujących. To nie byle jaki wynik, bo rocznie kosztuje on unijny biznes aż 65 mld euro. Podobne badania zrobiła jednocześnie firma AVG Technologies, dostawca oprogramowania zapewniającego bezpieczeństwo w internecie dla osób prywatnych i firm. Z 7 tys. przebadanych użytkowników komputerów PC aż 22 proc. doświadczyło niektórych form cyberprzestępstw. Najwyższy wynik zanotowali Włosi, którzy zgłosili 32 proc. takich przypadków.