RWE Stoen podnosi o około 4 proc. ceny energii dla gospodarstw domowych. Kolejny raz ceny rosną bez zatwierdzenia przez Urząd Regulacji Energetyki.
RWE Stoen, firma sprzedająca energię przede wszystkim w Warszawie, od lipca podnosi detaliczne ceny energii dla odbiorców indywidualnych. To druga w tym roku podwyżka dla klientów RWE Stoen. W podstawowej taryfie - Najprostsza dla ciebie, energia zdrożej z obecnych 0,1696 zł netto za 1 kWh do 0,1771 zł netto za 1 kWh, czyli nieco ponad 4 proc., a abonament pozostaje bez zmian.
- Zmiana cen następuje głównie ze względu na ponad 60-proc. wzrost cen energii na rynku hurtowym w I kwartale 2008 r. - wyjaśnia Iwona Jarzębska, rzecznik RWE Stoen.
Podobnie jak w styczniu firma podnosi ceny bez uprzedniego zatwierdzenia ich przez Urząd Regulacji Energetyki (URE). Między URE i sprzedawcą toczy się spór sądowy o to, czy firma ma prawo zmieniać ceny bez zatwierdzania przez regulatora, czy nie.
Od września 2007 r. Stoen, który ma ok. 750 tys. klientów indywidualnych, kieruje swoją ofertę także do mieszkańców innych miast niż Warszawa. Firma ma dziś podpisane umowy z 11 dystrybutorami. Oferta niemieckiej spółki jest cenowo atrakcyjna. Po podwyżce przeciętne gospodarstwo w Warszawie będące klientem RWE Stoen, zużywające rocznie ok. 2200 kWh energii, w skali roku będzie płaciło za energię około 513,11 zł brutto. Taniej będzie tylko w krakowskim Enionie Energia - klient zużywający tyle samo prądu zapłaci 509,96 zł brutto.
Decyzja o zmianie sprzedawcy powinna być jednak wyważona. Okres zmiany jest ciągle długi - wynosi 60-90 dni, a najpóźniej z początkiem 2009 roku znowu dojdzie do podwyżek cen energii w całej Polsce. Enion Energia przewiduje, że mogą to być podwyżki o 25-50 proc.