Z prognoz GP wynika, że Rada Polityki Pieniężnej nie podniesie stóp na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu. Wielu ekonomistów zastrzega, że prawdopodobieństwo podwyżki jest jednak duże.
Moim zdaniem RPP powstrzyma się od zacieśnienia polityki pieniężnej z powodu stabilizacji wskaźnika inflacji w kwietniu, a także mocnego złotego, który wykonuje za RPP część pracy. Między innymi dlatego podwyżek może nie być w kolejnych miesiącach - mówi Michał Dybuła, ekonomista BNP Paribas.
Większość ekonomistów ocenia, że do jeszcze jednej podwyżki dojdzie. Prawdopodobnie w czerwcu.
- Z ostatnich wypowiedzi członków RPP wynika, że część z nich woli poczekać na nową projekcją inflacyjną, która zostanie opublikowana w czerwcu - mówi Grzegorz Maliszewski, ekonomista Banku Millennium.
Projekcja inflacyjna zawiera najbardziej prawdopodobną ścieżkę zmian inflacji w ciągu dwóch lat, przy założeniu niezmienionych stóp. NBP publikuje takie badanie trzy razy w roku. Dodatkowo, podczas czerwcowego posiedzenia, członkowie RPP będą mieli dane o PKB w I kwartale, które GUS opublikuje w piątek. Prawie pewne jest, że pojawi się wniosek o podwyżkę o 25 pkt baz. Jastrzębie - zwolennicy podwyżek stóp procentowych - taki wniosek złożyli już w kwietniu, ale przewagę uzyskali ci członkowie, którzy zastanawiali się nad wpływem silnego złotego na wzrost gospodarczy i hamowanie presji inflacyjnej.
- Trzeba pamiętać, że mocny złoty nie jest zjawiskiem trwałym - mówi Grzegorz Maliszewski.
- Prawdopodobnie złoty będzie nadal mocny i dlatego RPP nie będzie musiała podnosić stóp o więcej niż 25 pkt baz. - dodaje ekonomista Banku Millennium.
PRZEWIDYWANIA GP: KTO JAK ZAGŁOSUJE W ŚRODĘ
Za podwyżką o 25 pb:
• Marian Noga n Halina Wasilewska-Trenkner n Andrzej Wojtyna n Dariusz Filar
Przeciw:
• Stanisław Owsiak n Stanisław Nieckarz n Mirosław Pietrewicz n Sławomir Skrzypek (rozstrzygający głos w przypadku takiej samej liczby głosów)
Niepewni:
• Jan Czekaj n Andrzej Sławiński