Kupno przez fundusze Novator i Tellerton 23,4 proc. pakietu udziałów P4 było piątą co do wielkości transakcją fuzji i przejęć ogłoszoną w Europie w I kwartale.
W I kwartale w Europie zapowiedziano transakcje fuzji i przejęć (F&P) firm telekomunikacyjnych o łącznej wartości blisko 3,75 mld euro - podliczyła firma badawcza Informa Telecom & Media. Według Informy, ogłoszono w sumie 24 takie transakcje. Znane są ceny 18 z nich. Większość ma stosunkowo niewielką wartość. Blisko 70 proc. ogólnej kwoty zapowiedzianych telekomunikacyjnych F&P przypada na inwestycję Deutsche Telekom - przejęcie pakietu 20 proc. akcji greckiego telekomu OTE.
Przejęcie w Polsce pakietu udziałów P4 za 130 mln euro było piątą co do wielkości transakcją w Europie w I kwartale. Informa odnotowała też w Polsce przejęcie przez czeski fundusz Panta 51,1 proc. udziałów telewizji kablowej Stream Communication (wartość - 12 mln euro) oraz kupno od MNI przez cypryjską firmę MGRE Uniteam 78 proc. udziałów Datacom (wartość - 6 mln euro). W zestawieniu nie ma wartego ok. 1,44 mln euro przejęcia spółki internetowej Punkt dokonanego przez Netię oraz kupna przez Mediatel od Netii za ok. 2,95 mln euro majątku przedsiębiorstwa Premium Internet. W ocenie analityków brytyjskiej firmy badawczej, w europejskim sektorze telekomunikacyjnym trwa konsolidacja, w której sporą rolę odgrywają inwestorzy finansowi, którzy działają na własną rękę.