Jeśli sprawdzą się prognozy giełdy mówiące o 70 nowych spółkach na GPW w 2008 roku, co najmniej 10 proc. tegorocznych debiutantów może pochodzić z portfeli funduszy private equity.
Kilka dni temu na warszawskiej Giełdzie zadebiutował K2 Internet, spółka wchodząca w skład portfela bmp AG, która specjalizuje się w inwestycjach typu private equity. Na początku kwietnia zadebiutował Hardex, producent płyt pilśniowych z portfela BBI Capital NFI. Jeśli sytuacja na rynku giełdowym znacznie się nie pogorszy, w kolejce na debiut czekają kolejne spółki z portfeli funduszy private equity.
Z zatwierdzonymi prospektami czekają już dwie firmy, w które zainwestował Enterprise Investors (EI) - Gamet, producent ozdobnych akcesoriów meblowych, i Harper Hygienics, producent artykułów higieniczno-kosmetycznych Cleanic. EI jest ich jedynym właścicielem, a w ofercie planuje sprzedaż od 25 do 49 proc. posiadanych akcji. Fundusz nie planuje raczej zmiany giełdowych planów wobec spółek.
- Zatwierdziliśmy prospekty, mamy pomysły i strategię. Szukamy dogodnego momentu, tak aby wiatr wiał w plecy, a nie w twarz. Mam nadzieję, że uda nam się w tym roku wprowadzić na giełdę nie dwie, ale trzy spółki - mówi GP Jacek Siwicki, prezes EI.
Ubiegłoroczny debiut Magellana był w sumie 25 debiutem spółki z portfela inwestycyjnego EI.
W sumie trzy spółki na rynek główny GPW wprowadził w 2007 roku Capital Partners. Zgodnie z zapowiedziami z początku roku firma będzie dążyć do upublicznienia na GPW w 2008 roku co najmniej dwóch firm - Bać-Pol i PiecExport.
- Jeśli koniunktura nie będzie się zdecydowanie pogarszać, debiuty spółek portfelowych powinny w tym roku dojść do skutku - mówi GP Maciej Górski, wiceprezes Capital Partners.
Firma rozważa też wprowadzenie w 2008 roku dwóch, trzech spółek portfelowych na NewConnect.
Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami na GPW powinien też trafić ABC Data, dystrybutor sprzętu IT z portfela MCI Management.
Na GPW nie trafi w tym roku żadna spółka z Innova Capital.
- To nie jest dla nich jeszcze odpowiedni etap, są w naszym portfelu stosunkowo niedługo - mówi Katarzyna Kubiak z Innova Capital.
Na rynek powraca też temat Boliksa, producenta materiałów budowlanych z portfela Advent International.
- Przy obecnym poziomie wycen giełdowych i biorąc pod uwagę duże zainteresowanie inwestorów strategicznych, bardziej prawdopodobna jest jednak sprzedaż spółki inwestorowi strategicznemu - mówi Monika Morali-Efinowicz.
FUNDUSZE PRIVATE EQUITY/VENTURE CAPITAL
Fundusze typu private equity/venture capital inwestują w papiery wartościowe spółek zwykle nienotowanych na giełdzie. Ich cel to osiągnięcie średnio- i długoterminowych zysków z przyrostu wartości firm znajdujących się w ich portfelu. Fundusze aktywnie angażują się w zarządzanie spółką. Venture capital jest jedną z odmian private equity. To inwestycje dokonywane we wczesnych stadiach rozwoju przedsiębiorstw, służą uruchomieniu danej spółki lub jej ekspansji. Zależnie od polityki funduszu, branży i charakteru spółki oraz sytuacji na rynku fundusze te kończą inwestycje zwykle po 3-7 latach, np. przez: sprzedaż inwestorowi branżowemu, ofertę publiczną i sprzedaż innemu funduszowi lub instytucji finansowej.