statystyki

Słowik: Cios w podstawę piramidy [OPINIA]

autor: Patryk Słowik16.11.2020, 07:39; Aktualizacja: 16.11.2020, 07:41
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Patryk Słowik, fot. Wojciech Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Uderzenie także w promotorów piramid finansowych, a nie tylko w twórców nielegalnych schematów. To pomysł prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na walkę z finansowymi nowotworami. I warto powiedzieć wprost: to pomysł rewelacyjny. Zarazem spóźniony, choć opóźnienie to – uczciwie trzeba przyznać – nie obciąża obecnego szefa urzędu Tomasza Chróstnego, gdyż on akurat, od czasu powołania na stanowisko, zadziałał szybko.

Postaciom naganiaczy na łamach DGP postanowiliśmy się przyjrzeć już w kwietniu 2017 r. W tekście „Poszukiwacze piramid” pokazaliśmy swoistego rodzaju ekosystem. W piramidzie finansowej są wielkie drapieżniki (twórcy systemu) oraz ich ofiary – jelenie (zwykli udziałowcy marzący o szybkim zarobku). I to najlepiej zbadana część systemu, bo i o jednych, i o drugich napisano już wiele przy okazji upadku kolejnych biznesów, jak choćby słynne Amber Gold.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • emeryT(2020-11-17 20:49) Zgłoś naruszenie 00

    Chyba wszystkie fundusze inwestycyjne to ukryte dojenie klienta. Regulaminy zapewniały zyski "fachowcom" w postaci % od zainwestowanego kapitału klienta i to niezależnie od efektu ich pracy. Wystarczyło podkręcić procentowe zyski na początku od malutkiego kapitału, puścić w eter, na tej podstawie nałapać klientów i uwikłać w niekorzystną umowę na wypadek jej rozwiązania. Następnie powtarzało się ten schemat tworząc kolejne TFI i jeszcze raz... Czy tego prokuratura nie widzi?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane