statystyki

Ziścił się czarny scenariusz dla centrów handlowych. Ponowny lockdown dotknął je w czasie ich największych żniw

autor: Patrycja Otto09.11.2020, 11:29; Aktualizacja: 09.11.2020, 11:29
Przyszłość w czarnych barwach widzą też przedstawiciele sieci handlowych.

Przyszłość w czarnych barwach widzą też przedstawiciele sieci handlowych.źródło: ShutterStock

Na ostatni kwartał roku czekają zarówno klienci, jak i sieci handlowe, zlokalizowane głównie w galeriach handlowych. Nie bez powodu. Wówczas sprzedaż jest najwyższa. Jak wynika z danych Polskiej Rady Centrów Handlowych, rośnie średnio o 30 proc. w porównaniu z I kw. Średnio, bo są kategorie, w których te przyrosty są duże większe.

Jak wylicza Retail Institute na podstawie danych z ubiegłego roku, w biżuterii jest to ponad 170 proc., w książkach, muzyce i grach o prawie 100 proc., w artykułach dla dzieci o prawie 80 proc., a w bieliźnie i kategorii beauty o 40‒50 proc. Ograniczenie możliwości handlu w tym czasie to zatem poważny cios dla sieci i galerii.

Tym bardziej że dopiero od maja starały się odrabiać straty z wiosennego lockdownu. Jak wynika z danych PRCH, średnia odwiedzalność obiektów w październiku była jednak prawie o 30 proc. niższa niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Retail Institute dodaje, że jeśli chodzi o obroty, to są one niższe o 25 proc. rok do roku. Tymczasem, jak podliczają eksperci, wiosenne wsparcie kosztowało wynajmujących utratę przychodów na poziomie ok. 1 mld zł. Dodatkowo właściciele centrów handlowych udzielili rabatów w czynszu na kwotę ok. 2 mld zł.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane