statystyki

Perły Samorządu 2020. Oto zwycięzcy w kategorii "Gminy wiejskie"

autor: Bożena Ławnicka, Dariusz Koźlenko, Katarzyna Nocuń14.10.2020, 08:14; Aktualizacja: 14.10.2020, 08:46
Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński uczestniczył w gali za pomocą platformy internetowej. Fot. gmina-ilawa.pl

Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński uczestniczył w gali za pomocą platformy internetowej. Fot. gmina-ilawa.plźródło: Materiały Prasowe

1. Iława. Rozwój w parze z ochroną środowiska.

2. Strawczyn. Przemyślana strategia i praca ponad podziałami.

3. Rybno. Tu dba się o ludzi i dobra natury.

Wykorzystanie potencjału jezior, lasów i rzek jest jednym z sukcesów władz Iławy, ale i zaradnych mieszkańców. Bezrobocie utrzymuje się tu poniżej 5 proc. Natomiast wskaźnik osób, które prowadzą działalność gospodarczą w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, zawyża wyniki dla województwa warmińsko-mazurskiego i dla powiatu iławskiego. Oprócz sektora turystycznego na terenie gminy prężnie rozwija się m.in. rolnictwo, produkcja mebli i wyrobów z drewna.

Korzystne warunki na rynku pracy, a także krajobrazowe i przyrodnicze walory powodują, że gmina liczebnie się rozrasta. I choć nie zawsze dzieje się to w tym samym tempie, to szansę władze gminy Iława widzą w trendzie migracji ludności z miast do podmiejskich wsi.

Rozwój gminy wyznacza kolejne wyzwania, by jak najlepiej chronić przyrodę. Zwłaszcza że urlopowiczów z roku na rok przybywa. Po Jezioraku, najdłuższym jeziorze w Polsce, pływa statek-śmieciarka przystosowany do odbioru nieczystości bezpośrednio z jachtów i łodzi motorowych. Władzom gminy zależy także na umożliwieniu mieszkańcom podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Obecnie poziom skanalizowania rozległej obszarowo gminy wynosi ok. 80 proc.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane