statystyki

BGK przekonuje biznes do handlu z Afryką

autor: Bartek Godusławski02.09.2020, 08:00; Aktualizacja: 02.09.2020, 08:15
O projekty infrastrukturalne rywalizują Chiny, Francja i Turcja

O projekty infrastrukturalne rywalizują Chiny, Francja i Turcjaźródło: ShutterStock

Bank wspiera przedsiębiorców już na 14 tamtejszych rynkach. Właśnie pomógł sprzedać naczepy do Wybrzeża Kości Słoniowej.

Afryka pozostaje kontynentem właściwie nieodkrytym przez polskie firmy. W ubiegłym roku jej udział w naszym eksporcie i imporcie niewiele przekraczał 1 proc. Także pod względem wartości handlu liczby nie są imponujące, a obroty wyniosły niecałe 6 mld euro. Saldo handlu polsko-afrykańskiego jest dla nas niekorzystne i wynosiło minus 78 mln euro.

Jedyne, co w przypadku Afryki może napawać optymizmem, to dynamika wzrostu eksportu, którego wartość w 2019 r. zwiększyła się o prawie jedną czwartą. Tym samym ustępowała jedynie Australii i Oceanii, ale z tym regionem świata mamy najmniejsze obroty handlowe. Zdaniem państwowych instytucji odpowiedzialnych za pomoc przedsiębiorcom w ekspansji międzynarodowej, Afryka to bardzo perspektywiczny rynek. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) pomógł właśnie zrobić biznes spółce Wielton, która sprzedała do Wybrzeża Kości Słoniowej (WKS) 25 naczep, ubezpieczając transakcję w Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Teraz BGK wykupuje wierzytelności z tego kontraktu i pozwala sfinalizować dostawę.

Bank chwali się, że to już 70. rynek zagraniczny, na którym wsparł polskie firmy, i 14. na kontynencie afrykańskim. – W ostatnich dwóch latach pomogliśmy naszym klientom na siedmiu rynkach afrykańskich. Afryka to piąty kierunek eksportowy, zaraz za Białorusią, Rosją, Ukrainą i grupą państw UE, na który przedsiębiorcy chcą pozyskiwać finansowe wsparcie transakcji w BGK. Biorąc pod uwagę potencjał rozwojowy Afryki, na pewno będziemy wspierać i zachęcać przedsiębiorców do zwiększania obecności na tym kontynencie – mówi DGP Karol Jakubaszek z BGK.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane