statystyki

Edukacja cyfrowa? Mankiewicz: Teraz jest dobry czas dla polskich uczelni na włączenie się do gry [WYWIAD]

autor: Paulina Szewioła13.08.2020, 10:50; Aktualizacja: 13.08.2020, 10:54
E-learning. Zdalne nauczanie

E-learning. Zdalne nauczanieźródło: ShutterStock

- Dzisiaj o pozycji międzynarodowej uczelni świadczą nie tylko rankingi, lecz także w równym stopniu obecność na międzynarodowych platformach, na których udostępniają kursy i wykłady online - mówi w rozmowie z DGP prof. Lech Mankiewicz, pracownik Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie, popularyzator edukacji cyfrowej.

Ostatnie lata stoją pod znakiem zmian w systemie szkolnictwa wyższego i nauki. Zaczęło się od reformy uczelni (tzw. Konstytucji dla nauki), później przyszedł czas na instytuty badawcze (Sieć Badawcza Łukasiewicz), a teraz trwają prace nad zmianami w PAN. Czy faktycznie tak daleko idąca reforma była niezbędna?

Jestem przekonany, że rozwojowi, który obserwujemy na świecie, muszą towarzyszyć przekształcenia w systemie szkolnictwa wyższego i nauki, także strukturalne w obrębie uczelni i instytutów. Żeby realizować nowe zadania, trzeba być do tego przygotowanym również od strony organizacyjnej. Nasz system jest tak skonstruowany, że wszystkie zmiany muszą ocierać się o szczeble rządowe. Nie wszędzie na świecie tak jest. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych wiele bardzo dobrych instytucji edukacyjnych należy do sektora prywatnego. W konsekwencji tam poszczególne podmioty mogą szybciej reagować na zmiany na rynku. Nasz rząd (podobnie jak poprzednie) przez nowelizacje przepisów stara się stworzyć narzędzia dla uczelni i instytutów pozwalające im dostosować się do nowych warunków. Jest to jak najbardziej sensowne. Powodzenie reform zależy jednak od tego, jak te nowe regulacje zostaną wykorzystane na dole.

Oczywiście przy okazji środowisko naukowe buzuje. Niektórzy wkładają sporo wysiłku w utrzymanie status quo, co nie jest dobre. Prędzej czy później globalizacja, która dotknęła też edukację, zmusi jednak wszystkich graczy na polskim rynku do podjęcia wyzwania na arenie międzynarodowej. Nie wystarczy już wysokie miejsce w rankingu jakiejś popularnej gazety. Zmiany nabiorą szybszego tempa, jeśli wyjdziemy z szerszą ofertą do studentów zagranicznych.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Bi Bi(2020-08-15 20:50) Zgłoś naruszenie 30

    Gloryfikowane zmiany strukturalne w ramach nowelizacji poszczególnych ustaw o szkolnictwie wyższym, nauce, czy szerzej reformy tych sektorów, nie przyczynią się do poprawy nauki polskiej. Problemem są niskie nakłady na naukę, co daje Polsce dopiero 35 miejsce w Europie wedle OECD.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane