statystyki

Firmie brak pieniędzy? Pomoże Agencja Rozwoju Przemysłu

autor: Karolina Topolska03.07.2020, 07:21; Aktualizacja: 03.07.2020, 07:22
Wniosek o udzielenie wsparcia rozpatrywany jest niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia jego złożenia. W przypadku braków formalnych firma jest wzywana do jego uzupełnienia w terminie pięciu dni.

Wniosek o udzielenie wsparcia rozpatrywany jest niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia jego złożenia. W przypadku braków formalnych firma jest wzywana do jego uzupełnienia w terminie pięciu dni.źródło: ShutterStock

Na wsparcie z ARP przeznaczono łącznie 1,7 mld zł. Sięgnąć po nie mogą mali i średni przedsiębiorcy dotknięci skutkami pandemii. Co istotne, od czerwca środki są dostępne dla szerszego kręgu podmiotów.

1. Na flotę transportową. Agencja Rozwoju Przemysłu oferuje leasing operacyjny przeznaczony na refinansowanie leasingu w komercyjnych spółkach i towarzystwach leasingowych. Początkowo wsparcie o tym charakterze oferowane było wyłącznie przedsiębiorcom z sektora MSP działającym w branży transportu drogowego. Od 5 czerwca krąg potencjalnych beneficjentów został jednak rozszerzony – obecnie mogą się o nie ubiegać wszelkie firmy z sektora MSP, które posiadają w leasingu floty transportowe i wykorzystują je w swojej działalności gospodarczej do dystrybucji wewnętrznej towarów i własnej logistyki.

Aby uzyskać wsparcie, trzeba spełnić jeszcze dodatkowe warunki. Jeden z nich dotyczy rodzaju pojazdów. Początkowo pomoc można było uzyskać na pojazdy i/lub naczepy o DMC powyżej 3,5 tony (de facto samochody ciężarowe i autokary), nie starsze niż trzyletnie (rok produkcji 2017 lub późniejszy). Od kryterium masy pojazdu ostatecznie jednak odstąpiono, ale pozostawiono wymóg, że wsparcie dotyczy pojazdów spełniających kryteria klasyfikacji ciężarowej i dostawczej. W efekcie od 5 czerwca leasing może dotyczyć również pojazdów ciężarowych o DMC do 3,5 tony oraz ładowności powyżej 750 kg. Dzięki temu pomoc w tej formie jest obecnie dostępna dla szerszej grupy przedsiębiorców.

Inne wymogi dla firm, to:

Atrakcyjność oferty ARP polega m.in. na refinansowaniu aktualnie leasingowanych środków transportu, 12-miesięcznej karencji w spłacie i ponadnormatywnym czasie spłaty – okres finansowania może bowiem, łącznie z karencją, trwać do sześciu lat. Kwota leasingu może sięgać 5 mln zł netto na klienta. Pozostałe warunki to:

Wymagane jest zabezpieczenie:

2. Na zakup maszyn i urządzeń. To druga z możliwości leasingowych dla przedsiębiorców należących do sektora MSP (bez ograniczeń co do rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej). Agencja oferuje sfinansowanie zakupu maszyn i urządzeń za pomocą leasingu operacyjnego, w tym zwrotnego, pod nazwą Maszyneria. Finansowaniem mogą być objęte maszyny i urządzenia od polskich dostawców lub od autoryzowanych przedstawicielstw w Polsce renomowanych dostawców zagranicznych.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane