statystyki

W kampanii wyborczej pominięto temat gospodarki. Trudno wskazać socjalistę bądź liberała

autor: Marek Chądzyński26.06.2020, 07:20; Aktualizacja: 26.06.2020, 08:28
Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Darek Delmanowicz

Przed pierwszą turą wyborów prezydenckich kandydaci starali się nie poruszać tematyki gospodarczej.

"T e raz obietnice bardzo niejasne i zmienne z dnia na dzień i trudno cokolwiek wycenić...” – tak jeden z ekonomistów odpisał na moją prośbę, by oszacował, ile będzie kosztować spełnienie deklaracji składanych przez kandydatów na prezydenta.

W tej kampanii nie powtórzyła się sytuacja sprzed pięciu lat – wówczas główni rywale jasno prezentowali dwa nurty: pretendent Andrzej Duda opowiadał się za większą redystrybucją, obiecując 500+ czy podniesienie kwoty wolnej w PIT do 8 tys. zł, zaś walczący o reelekcję Bronisław Komorowski bronił liberalnych rozwiązań, jak podniesienie wieku emerytalnego.

Jeśli dziś wahamy się między dwoma największymi obozami, to gospodarka nie pomoże nam w wyborze. Dużo bardziej wyraziści w poglądach są ci kandydaci, którym sondaże dają mniejsze szanse. To wśród nich da się wskazać socjalistę czy konserwatywnego liberała, przynajmniej w sferze gospodarczych poglądów.

O czym mogliby mówić


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (22)

  • WYpad 2020(2020-06-26 13:57) Zgłoś naruszenie 227

    duda rozdał kościołowi 390.000 hektarów ziemi- za darmo!!! Kaskadowa afera gruntowa wszechczasów!!! Nocą 28.12.2018 r., prezydent Andrzej Duda podpisał dekret o przekazaniu kościołowi katolickiemu w Polsce gruntów ornych.Polska oddała sto miliardów złotych. Uwaga Wyborcy, Dziennikarze i Zagraniczni Obserwatorzy polskiej sceny politycznej. W okresie od 28.12.2018 do 25.06.2020 r., rząd przy użyciu kościoła jako słupa okradł Polskę na kwotę około 100.000.000.000 zł (sto miliardów złotych). W podanym czasie rząd przekazał każdej parafii w Polsce po 15ha ziemi. wszystkich transakcji było 26.000 szt każda dotyczyła darowania 15 ha ziemi kościołowi. Ziemię rozdawano diecezjami, a następnie biskupi przekazywali je parafiom. Parafie ziemie dzierżawią rolnikom nieodpłatnie, a same otrzymują dotacje z UE.

    Odpowiedz
  • jarkuz(2020-06-26 08:22) Zgłoś naruszenie 143

    Dużo o gospodarce mówi Krzysztof Bosak.

    Odpowiedz
  • wyborca(2020-06-26 12:02) Zgłoś naruszenie 123

    Jedno wiem na pewno. Nie potrzeba nam kolejnej wojenki na górze. A do takiej dojdzie jakby tylko wybrano Trzaskowskiego. PO to partia, która nic nie potrafiła zrobić dobrze, ale nawet jak miała pełnię władzy (parlament, rząd i prezydent) to jedyne co słyszeliśmy to krytyka PIS-u., jakby to miało zasłonić 8 lat ich nieudolności.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Aaa(2020-06-26 07:38) Zgłoś naruszenie 103

    Nieprawda. Krzysztof Bosak zawetuje każdą ustawę podnosząca podatki.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pan Trzaskowski...(2020-06-26 13:14) Zgłoś naruszenie 109

    Pan Trzaskowski obiecuje zwolnienie z PIT przy zarobkach/ emeryturach do 30 tys.zl rocznie oraz wprowadzenie podwyzszonej kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zl dla zarabiajacych powyzej 30 tys. zl rocznie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • prawo.(2020-06-26 15:12) Zgłoś naruszenie 81

    Konstytucja głupcze......prezydent może tylko podpisywać, wetować i PROSIĆ o rozpatrzenie jego propozycji. Praktycznie ..to widzieliśmy.

    Odpowiedz
  • Zib(2020-06-26 16:54) Zgłoś naruszenie 83

    Za trzaskowskim czai się zło i deprawacja Sorosa i NWO! Tylko Duda może to powstrzymać. To walka cywilizacji śmierci i życia!!!!

    Odpowiedz
  • Emilia(2020-06-26 18:14) Zgłoś naruszenie 60

    Emil..dobrze prawisz Stadion w W-w-e najdroższy na świecie. 4/5 polskich podwykonawców autostrad okradzionych przez inwestorów upadło.Orliki robione przez kumpli które się sypią. Na temat oczyszczalni i kanaliz w Polsce zamilcz. Pokaż gdzie i kiedy ! Tysiące km dróg...gdzie ???? Włoskie Pendolino które nie ma po czym jezdzić ? a część niesprawna . Gazoport powinien pracować co najmniej już 8 lat. ( a to sąsiedzi na zachodzie by się wsciekli ). Nie ma zarzutów, bo banda w 2015 r zmieniła Kodeks karny i skróciła okres przedawnienia zwłaszcza w sprawach gospodarczych. Człowieczyno ..grzeszysz amnezją lub nieuctwem. Amber-gold...tak ,tak, tak.. prywatna inicjatywa znanych nazwisk...na słupa który siedzi

    Odpowiedz
  • konrad(2020-06-26 11:32) Zgłoś naruszenie 44

    Po pierwsze gospodarka -głupcze .To hasło dominuje w krajach wysoko rozwiniętych . W demoludach aby wygrać trzeba obiecać każdemu i wszystko czyli każdemu według potrzeb ,Ciemny lud to kupi chociaż już coraz bardziej domyśla się że te potrzeby to rząd będzie zaspokajać od siebie

    Odpowiedz
  • głodna(2020-06-26 08:31) Zgłoś naruszenie 417

    a czy Duda i błaszczak spotykając się z prezydentem Trumpem w sprawie bezpieczeństwa Polaków zdążyli opowiedzieć Trumpowi jak to 16 grudnia 2016 ustawą dezubekizacyjną , bez sądów , bez wyroków okradli swoich, polskich żołnierzy i ich rodziny ? Okradli tych dzięki którym mają swoją Ojczyznę ,dzięki którym pełnią najwyższe stanowiska w państwie,tych dzięki którym mogą "fruwać" za ocean na koszt polskich podatników tylko po to ,żeby zameldować ,że Polska jest gotowa na przyjęcie amerykańskich żołnierzy tylko ,że kosztem swoich ,najlepszych w Europie i Świecie ZOŁNIERZY POLSKICH- każąc nam żyć za 850 zł.Oby po wyborach 2020 obecni rządzący pozostali z takim uposażeniem w ramach tzw. sprawiedliwości społecznej . Wstyd.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • j.(2020-06-26 21:13) Zgłoś naruszenie 20

    Kandydaci na prezydenta RP mają w zwyczaju obiecywać wyborcom rzeczy, które w naszym porządku konstytucyjnym są absolutnie poza kompetencjami prezydenta, bo on nie jest od prowadzenia bieżącej polityki np. zdrowotnej, oświatowej, gospodarczej itd. Może zawetować ustawę regulującą różne kwestie, ale to jest prerogatywa jedynie negatywna i gdyby jakaś partia rządząca miała w sejmie 60 % głosów, jego weto i tak mogłoby być zawsze odrzucone. Może oczywiście składać projekty ustaw, ale tu nawet zwykła większość głosów wystarczy, żeby projektu nie uchwalić. Samodzielnie to może sobie decydować np. komuś nadać jakieś odznaczenie, albo szlify generalskie, czy też polskie obywatelstwo, mianować ambasadorów itp. ( swoją drogą nie bardzo wierzę, że obecny prezydent chociaż o takich sprawach decyduje samodzielnie...) Może też zwołać Radę Gabinetową, która jednak nie ma żadnej mocy decyzyjnej. Nie przesadzajmy więc z kompetencjami prezydenta. Niestety wielu wyborców sobie z tego nie zdaje sprawy i wydaje im się, że prezydent im zapewni np. godne zarobki, opiekę zdrowotną, jakieś nowe "plusy" albo poprawi stan oświaty. To są tylko obiecanki cacanki żeby wygrać wybory!

    Odpowiedz
  • Paweł K.(2020-06-26 14:48) Zgłoś naruszenie 23

    Główni dwaj to socyalisci!!! AD i RT!!! Więc nie!!!

    Odpowiedz
  • :)(2020-06-26 18:25) Zgłoś naruszenie 20

    wypad..podaj ZRÓDŁO informacji inaczej będą problemiki . Stonogą się nie zasłonisz , bo to jest jego problem. Teraz może być również Twój .

    Odpowiedz
  • Rafałek, kandydat młodych wykształconych(2020-06-26 18:54) Zgłoś naruszenie 13

    Polacy potrzebują LGBT i demokracji. Gospodarka wystarczy w Niemczech.

    Odpowiedz
  • Mówię mu już NIE(2020-06-26 16:14) Zgłoś naruszenie 16

    Muszę naprawić swój błąd,który popełniłem 5 lat temu.Dudzie teraz trzeba pokazać palec Lichockiej za obłudę i kłamstwa.

    Odpowiedz