Lis: Żeby przetrwać, potrzeba płynności [WYWIAD NPBP]

autor: Marek Chądzyński04.06.2020, 11:30; Aktualizacja: 21.07.2020, 16:16
Banki bardzo boją się o swój portfel kredytowy i na nim skupiają uwagę, biznes

Banki bardzo boją się o swój portfel kredytowy i na nim skupiają uwagę, biznesźródło: ShutterStock

- Nie każdy papier dłużny nadaje się, by kupować go za pieniądze podatników - mówi w wywiadzie dla DGP Rafał Lis, partner zarządzający CVI Dom Maklerski.

Pandemia dobiła polski rynek obligacji korporacyjnych?

Nie, skąd to przypuszczenie? Prawdopodobieństwo spektakularnych bankructw emitentów, które mogłyby spowodować straty u inwestorów, nie jest w tej chwili szczególnie duże.

W kryzys rynek ten wszedł z opinią miejsca, w którym można stracić dużo pieniędzy. Pandemia na pewno nie pomaga tego zmienić.

Największa afera, jaka się nam przytrafiła – sprawa GetBacku – była oszustwem. Żaden rynek nie jest odporny na takie działania. Co innego oszustwo, a co innego bankructwa, które mogą świadczyć o dużym ryzyku strat. Historia z GetBackiem była nieszczęśliwa, bo emisje obligacji korporacyjnych były dla tej firmy jednym z głównych źródeł finansowania, a kupującymi byli głównie inwestorzy indywidualni. Kilkanaście tysięcy osób straciło pieniądze, co wpłynęło na postrzeganie tego rynku jako miejsca, gdzie się traci, a nie zarabia. Jeśli popatrzymy z perspektywy ryzyka niewypłacalności emitentów, to rok 2020, mimo uzasadnionej paniki związanej z epidemią i obawami o skutki gospodarcze wprowadzonego reżimu sanitarnego, nie wydaje się z dzisiejszej perspektywy wyjątkowy. Oczywiście są firmy, które powołując się na epidemię zdecydowały się na nieobsługiwanie swoich zobowiązań w terminie, ale na ogół próbują się porozumieć z obligatariuszami w sprawie przesunięcia płatności. Nie ma też wątpliwości, że będą przedsiębiorstwa, które nie poradzą sobie z nadchodzącą recesją. Trzeba sobie też przy tym jasno powiedzieć: kupując obligacje korporacyjne, kupuje się ryzyko, na którym się zarabia. I od czasu do czasu ryzyko niewypłacalności niestety się materializuje.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane