statystyki

Lis: Żeby przetrwać, potrzeba płynności [WYWIAD NPBP]

autor: Marek Chądzyński04.06.2020, 11:30; Aktualizacja: 04.06.2020, 11:45
Banki bardzo boją się o swój portfel kredytowy i na nim skupiają uwagę, biznes

Banki bardzo boją się o swój portfel kredytowy i na nim skupiają uwagę, biznesźródło: ShutterStock

- Nie każdy papier dłużny nadaje się, by kupować go za pieniądze podatników - mówi w wywiadzie dla DGP Rafał Lis, partner zarządzający CVI Dom Maklerski.

Pandemia dobiła polski rynek obligacji korporacyjnych?

Nie, skąd to przypuszczenie? Prawdopodobieństwo spektakularnych bankructw emitentów, które mogłyby spowodować straty u inwestorów, nie jest w tej chwili szczególnie duże.

W kryzys rynek ten wszedł z opinią miejsca, w którym można stracić dużo pieniędzy. Pandemia na pewno nie pomaga tego zmienić.

Największa afera, jaka się nam przytrafiła – sprawa GetBacku – była oszustwem. Żaden rynek nie jest odporny na takie działania. Co innego oszustwo, a co innego bankructwa, które mogą świadczyć o dużym ryzyku strat. Historia z GetBackiem była nieszczęśliwa, bo emisje obligacji korporacyjnych były dla tej firmy jednym z głównych źródeł finansowania, a kupującymi byli głównie inwestorzy indywidualni. Kilkanaście tysięcy osób straciło pieniądze, co wpłynęło na postrzeganie tego rynku jako miejsca, gdzie się traci, a nie zarabia. Jeśli popatrzymy z perspektywy ryzyka niewypłacalności emitentów, to rok 2020, mimo uzasadnionej paniki związanej z epidemią i obawami o skutki gospodarcze wprowadzonego reżimu sanitarnego, nie wydaje się z dzisiejszej perspektywy wyjątkowy. Oczywiście są firmy, które powołując się na epidemię zdecydowały się na nieobsługiwanie swoich zobowiązań w terminie, ale na ogół próbują się porozumieć z obligatariuszami w sprawie przesunięcia płatności. Nie ma też wątpliwości, że będą przedsiębiorstwa, które nie poradzą sobie z nadchodzącą recesją. Trzeba sobie też przy tym jasno powiedzieć: kupując obligacje korporacyjne, kupuje się ryzyko, na którym się zarabia. I od czasu do czasu ryzyko niewypłacalności niestety się materializuje.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane