statystyki

Mikroprzedsiębiorca jak duża firma? W Tarczy Finansowej to niewykluczone

autor: Kinga Słomka, Aleksandra Krawczyk, Bartosz Bański15.05.2020, 07:02; Aktualizacja: 15.05.2020, 12:48
Jak ocenić, czy przedsiębiorstwo jest powiązane?

Jak ocenić, czy przedsiębiorstwo jest powiązane?źródło: ShutterStock

Ustalenie statusu przedsiębiorcy przy ubieganiu się o wsparcie z Tarczy Finansowej może wymagać uwzględnienia informacji o poziomie zatrudnienia, obrotach i sumie bilansowej również w podmiotach powiązanych. W praktyce niektórzy mogą nie otrzymać oczekiwanej pomocy.

Jednym z głównych problemów, przed jakim stają przedsiębiorcy chcący skorzystać z tarczy uruchomionej przez Polski Fundusz Rozwoju, jest ustalenie, czy ich firma należy do kategorii małych, średnich czy dużych przedsiębiorstw. Ocena statusu beneficjenta ma istotne znaczenie – od tego bowiem zależą zarówno forma, jak i zakres proponowanej pomocy w ramach tarczy. Rzecz w tym, że ten status ustala się na podstawie przepisów Unii Europejskiej, tj. załącznika nr I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014. A unijne regulacje odmiennie od polskich oceniają status podmiotu: konieczne staje się uwzględnienie danych dotyczących zatrudnienia, obrotów i sumy bilansowej nie tylko samego beneficjenta programu, ale także całej grupy kapitałowej czy osób z nim powiązanych. W efekcie może dojść do sytuacji, że firma, która jest mikro, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu polskiej ustawy – Prawo przedsiębiorców, może już nim nie być zgodnie z rozporządzeniem unijnym.

W praktyce ustalenie tego, czy podmiot jest powiązany z innym, a w efekcie, czy jego dane brać pod uwagę – sprawia przedsiębiorcom bardzo wiele problemów. Odpowiadamy na pytania czytelników.

Jak ocenić, czy przedsiębiorstwo jest powiązane?


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane