statystyki

Mikroprzedsiębiorca jak duża firma? W Tarczy Finansowej to niewykluczone

autor: Kinga Słomka, Aleksandra Krawczyk, Bartosz Bański15.05.2020, 07:02; Aktualizacja: 15.05.2020, 12:48
Jak ocenić, czy przedsiębiorstwo jest powiązane?

Jak ocenić, czy przedsiębiorstwo jest powiązane?źródło: ShutterStock

Ustalenie statusu przedsiębiorcy przy ubieganiu się o wsparcie z Tarczy Finansowej może wymagać uwzględnienia informacji o poziomie zatrudnienia, obrotach i sumie bilansowej również w podmiotach powiązanych. W praktyce niektórzy mogą nie otrzymać oczekiwanej pomocy.

Jednym z głównych problemów, przed jakim stają przedsiębiorcy chcący skorzystać z tarczy uruchomionej przez Polski Fundusz Rozwoju, jest ustalenie, czy ich firma należy do kategorii małych, średnich czy dużych przedsiębiorstw. Ocena statusu beneficjenta ma istotne znaczenie – od tego bowiem zależą zarówno forma, jak i zakres proponowanej pomocy w ramach tarczy. Rzecz w tym, że ten status ustala się na podstawie przepisów Unii Europejskiej, tj. załącznika nr I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014. A unijne regulacje odmiennie od polskich oceniają status podmiotu: konieczne staje się uwzględnienie danych dotyczących zatrudnienia, obrotów i sumy bilansowej nie tylko samego beneficjenta programu, ale także całej grupy kapitałowej czy osób z nim powiązanych. W efekcie może dojść do sytuacji, że firma, która jest mikro, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu polskiej ustawy – Prawo przedsiębiorców, może już nim nie być zgodnie z rozporządzeniem unijnym.

W praktyce ustalenie tego, czy podmiot jest powiązany z innym, a w efekcie, czy jego dane brać pod uwagę – sprawia przedsiębiorcom bardzo wiele problemów. Odpowiadamy na pytania czytelników.

Jak ocenić, czy przedsiębiorstwo jest powiązane?


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane