statystyki

Koronawirus a PKB: Możemy cofnąć się niemal o dekadę

autor: Łukasz Wilkowicz13.05.2020, 10:00; Aktualizacja: 13.05.2020, 10:09
Prognozy zmiany produktu krajowego brutto

Prognozy zmiany produktu krajowego bruttoźródło: DGP

Jeśli ograniczenia w działalności gospodarczej potrwają dłużej, region może cofnąć się pod względem poziomu PKB niemal o dekadę.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju to kolejna międzynarodowa instytucja, która przedstawia szacunki wpływu pandemii koronawirusa i ograniczeń wprowadzanych w poszczególnych krajach na wyniki gospodarek. Z prognoz EBOR wynika, że w tym roku produkt krajowy brutto Polski spadnie o 3,5 proc., by w przyszłym roku urosnąć o 4,1 proc.

To przewidywania nieco bardziej optymistyczne niż niedawne szacunki Komisji Europejskiej, według której tegoroczny spadek wyniesie 4,3 proc. Zgodnie z szacunkami banku z siedzibą w Londynie w przyszłym roku nasz PKB byłby już wyższy niż w 2019 r., czyli przed pandemią. Według Brukseli Polska ma zanotować najmniejszy regres gospodarczy wśród krajów Unii Europejskiej. Według EBOR, który bierze pod uwagę kilkadziesiąt krajów na swoim obszarze działania – od Europy Środkowej po Azję Centralną i państwa Afryki Północnej – tegoroczny wynik polskiej gospodarki będzie na poziomie średniej dla całego regionu, jakim zajmuje się bank. W przyszłym roku przeciętne tempo wzrostu w regionie jest szacowane na 4,8 proc.

Taką samą dynamikę jak nasz kraj mają zanotować Węgry. EBOR nie przedstawia prognoz dla Czech.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane