statystyki

Koronawirus a PKB: Możemy cofnąć się niemal o dekadę

autor: Łukasz Wilkowicz13.05.2020, 10:00; Aktualizacja: 13.05.2020, 10:09
Prognozy zmiany produktu krajowego brutto

Prognozy zmiany produktu krajowego bruttoźródło: DGP

Jeśli ograniczenia w działalności gospodarczej potrwają dłużej, region może cofnąć się pod względem poziomu PKB niemal o dekadę.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju to kolejna międzynarodowa instytucja, która przedstawia szacunki wpływu pandemii koronawirusa i ograniczeń wprowadzanych w poszczególnych krajach na wyniki gospodarek. Z prognoz EBOR wynika, że w tym roku produkt krajowy brutto Polski spadnie o 3,5 proc., by w przyszłym roku urosnąć o 4,1 proc.

To przewidywania nieco bardziej optymistyczne niż niedawne szacunki Komisji Europejskiej, według której tegoroczny spadek wyniesie 4,3 proc. Zgodnie z szacunkami banku z siedzibą w Londynie w przyszłym roku nasz PKB byłby już wyższy niż w 2019 r., czyli przed pandemią. Według Brukseli Polska ma zanotować najmniejszy regres gospodarczy wśród krajów Unii Europejskiej. Według EBOR, który bierze pod uwagę kilkadziesiąt krajów na swoim obszarze działania – od Europy Środkowej po Azję Centralną i państwa Afryki Północnej – tegoroczny wynik polskiej gospodarki będzie na poziomie średniej dla całego regionu, jakim zajmuje się bank. W przyszłym roku przeciętne tempo wzrostu w regionie jest szacowane na 4,8 proc.

Taką samą dynamikę jak nasz kraj mają zanotować Węgry. EBOR nie przedstawia prognoz dla Czech.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane