Państwo udostępni numery PESEL firmom pożyczkowym. I nie tylko im

autor: Patryk Słowik11.05.2020, 07:36; Aktualizacja: 11.05.2020, 14:31
Innymi słowy, branża już wcześniej mogła korzystać z dostępu do danych, a po prostu tego nie robiła, bo funkcjonalność rozwiązania, w tym przede wszystkim czas oczekiwania na uzyskanie informacji, była nieporównywalnie gorsza od tego oferowanego przez biura informacji gospodarczej.

Innymi słowy, branża już wcześniej mogła korzystać z dostępu do danych, a po prostu tego nie robiła, bo funkcjonalność rozwiązania, w tym przede wszystkim czas oczekiwania na uzyskanie informacji, była nieporównywalnie gorsza od tego oferowanego przez biura informacji gospodarczej.źródło: ShutterStock

Ustawodawca chce ułatwić udzielanie pożyczek online. Branża jednak wcale nie chce korzystać z nowych możliwości. Eksperci zaś mówią o ograniczeniu naszej prywatności.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (17)

  • Tylko głupek idzie do służb mundurowych(2020-06-17 10:03) Zgłoś naruszenie 440

    PESEL powinni natychmiast zlikwidować skoro jego mundurowi twórcy zostali barbarzyńsko ZBIOROWO ukarani pozbawieniem emerytur za "służbę na rzecz totalitarnego państwa".

    Odpowiedz
  • obywatel(2020-05-11 13:39) Zgłoś naruszenie 240

    Nareszcie koniec fikcji, że numer Pesel jest prywatny. Pesel każdego człowieka znają dziesiątki podmiotów: szkoła, uniwersytet, różne urzędy, kontrahenci. Pożyczki na podstawie peselu powinny byc z mocy prawa nieważne.

    Odpowiedz
  • mafia(2020-05-11 13:19) Zgłoś naruszenie 51

    wybory mam w o ,,, e i tyle

    Odpowiedz
  • to nie jest Ludzkie(2020-05-11 13:01) Zgłoś naruszenie 141

    Skandalem jest tez wyłudzanie przez Facebooka,gdy chcesz konto założyc to żądają Imię i Nazwisko,Date urodzenia,e-mail,Nr telefonu.To są szpiedzy.Nie Polacy.Nie zakładajcie żadnych kont nigdzie bo to wasza zguba.

    Odpowiedz
  • Amok(2020-05-11 12:43) Zgłoś naruszenie 120

    A czy można tym pasożytom założyć sprawę tak pozew zbiorowy???

    Odpowiedz
  • Alejaja(2020-05-11 11:14) Zgłoś naruszenie 222

    To jest skandal !!

    Odpowiedz
  • ktostam(2020-05-11 10:26) Zgłoś naruszenie 191

    Dlaczego nie otworzą ePUAP-u, tak by podmioty prywatne mogły się z nim integrować właśnie w celu uwierzytelnienia (tak jak wykorzystujemy logowanie przez facebooka czy google do różnych systemów). Byłoby to bezpieczniejsze i każdy by miał kontrolę nad tym (sam by decydował, czy chce udostępnić swoje dane podmiotowi, który o nie pyta)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zs(2020-05-11 09:56) Zgłoś naruszenie 301

    Było tyle przestępstw ,naciągania na pożyczki o których nawet Obywatel nie słyszał i nie wiedział , do czasu aż przyszedł komornik. Żadnego kserowania dokumentów ,bo przy tej operacji może nie wywinąć numeru teraz (lub sprzedać kolesiom ) , ale przy następnej za 2 lata , na większą kwotę stworzyć fikcyjne umowy pożyczki bez wiedzy , obecności drugiej strony. Organy RP wykazywały się bezradnością do oszustów ,ile tego było (info media) ,a Obywatel przez lata musiał udowadniać , że jest nie winien i nie brał żadnych pożyczek . Porządnie potrzeba zabezpieczyć dane i każdy osoba (i firma) kto o nie prosi musi mieć certyfikat organu i sprawdzony przez służby czy może takie dane dostać(czy nie miał na bakier z prawem ) !.Takiego bałaganu i naciągania Obywateli przez oszustów , na lewe " niby pożyczki " jaki był od lat nie chcemy !!!!.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Teodor(2020-05-11 09:12) Zgłoś naruszenie 132

    Ja jestem spokojny, nikt nie weźmie na mnie pożyczki. Pożyczyłem kiedyś z banki 2000,00 zł i specjalnie nie spłaciłem. Wpisali mnie do BIK, wtedy spłaciłem. I dziś wpis w BIK chroni mnie przed tym, ze ktoś weźmie na mnie pożyczkę ! Sam nie należę do gołodupców, cudzych pieniędzy też nie muszę pożyczać !

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • czy czytają, co uchwalają?(2020-05-11 09:02) Zgłoś naruszenie 431

    Czyli firma: "Tanie Pożyczki Agencji Wywiadu Federacji Rosyjskiej Sp.z.o.o. w Petersburgu" otrzyma dostęp do całego polskiego systemu PESEL? Przedni pomysł, brawo posłowie...

    Odpowiedz
  • no nie(2020-05-11 08:33) Zgłoś naruszenie 112

    "Teoretycznie więc powinno być tak: pożyczkodawca otrzymuje od zainteresowanego ofertą potencjalnego klienta skan dokumentu." Poziom merytoryczny GDP schodzi (który to już raz?!) na dno! A co na to RODO? Czy można skanować dokumenty osobiste?! Dlaczego przywołujecie taki szkodliwy przykład postępowania, który wprowadza Waszych czytelników w błąd?! Sugerujecie, że każdy, ale to każdy przedsiębiorca, ot tak może sobie żądać skanu dowodu osobistego, albo odmówić wykonania usługi. Pan Słowik za takie teksty powinien wylecieć z szanującego się pisma.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz