statystyki

Góral: Mamy problem gospodarczy i wszyscy, którzy płacą uczciwie podatki, mają teraz prawo prosić rząd o pomoc

autor: Marek Tejchman10.05.2020, 06:00; Aktualizacja: 22.07.2020, 10:34
Adam Góral

Adam Góralźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Fot. Artur Hojny

Mamy potężny problem gospodarczy i wszyscy, którzy płacą uczciwie podatki, mają teraz prawo prosić rząd o pomoc - mówi Adam Góral prezes zarządu Asseco Poland SA.

Czym jest obecny kryzys dla firm technologicznych?

Ta pandemia wywołała ogromny kryzys gospodarczy, którego skutki będą odczuwalne jeszcze przez wiele miesięcy. Ale równolegle przekłada się ona na przyspieszenie cyfryzacji w wielu obszarach.

A więc to szansa dla branży IT?

Tak, choć przede wszystkim rośnie pozycja wielkich graczy, którzy dostarczają usługi w chmurze dla biznesu, administracji i osób prywatnych. Takich firm jest kilka na świecie i chociaż ze sobą konkurują, to jednak stopniowo powiększają swoją przewagę rynkową, wiedzę oraz wpływ na świat. To proces swego rodzaju centralizacji. I nawet dla takich przedsiębiorstw jak my – a Asseco jest dużą firmą, szukanie sobie miejsca stało się teraz ogromnym wyzwaniem. Na dodatek przyspieszenie tej cyfryzacji następuje w momencie, w którym sieć nie jest poddana społecznej kontroli, bo prawo nie nadąża za technologią.

Czy to niesie za sobą niebezpieczeństwa?

Nad wspomnianą centralizacją kontrolę sprawuje wąska grupa osób, a to daje im możliwość wpływu na wiele sfer życia ludzi. Dlatego tak ogromne znaczenie ma cyberbezpieczeństwo. A ono niestety w Polsce nadal raczkuje, m.in. dlatego, że liczba ataków na nasze systemy informatyczne nie była jeszcze duża. Dla Asseco ogromną szansą jest współpraca z naszymi zespołami w Izraelu, które mają w tym zakresie o wiele większe doświadczenie. Wierzymy, że dzięki temu możemy przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa cybernetycznego w naszym kraju.

Jeden z naszych rozmówców – Marcin Kuśmierz, prezes Home.pl – powiedział, że ten kryzys pokazał, jak bardzo jesteśmy analogową gospodarką (Magazyn DGP z 24 kwietnia 2020 r., „Nasza gospodarka jest wciąż analogowa”). Bo wielu przedsiębiorców natychmiast obcięło wydatki na informatykę.

Nie zgadzam się z tezą, że jesteśmy technologicznie opóźnieni. Na przykład nasz sektor bankowy jest w sensie informatycznym jednym z najnowocześniejszych na świecie. Od dawna mamy przewagę nad rynkiem amerykańskim, jeśli chodzi o zastosowania rozwiązań mobilnych. Dlaczego potężne banki ze Stanów wciąż używają zapomnianych już przez nas czeków? A dlaczego my wchodzimy w rozwiązania cyfrowe, które mogą podlegać atakom hakerskim? Bogaty jest bardzo ostrożny w podążaniu za innowacjami, bo one są eksperymentem. Być może takie rynki jak nasz służą do tego, żeby być miejscem testów dla nowych rozwiązań.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (7)

 • ach(2020-05-10 15:17) Zgłoś naruszenie 50

  Samorząd w Koszalinie ma nadmiar gotówki. Kasa Urzędu Miejskiego w Koszalinie odmawia przyjęcia wpłat gotówkowych. Żąda wpłat tylko kartą lub na konto. Ludzie nie są wpuszczani na teren urzędu. Słabowitego zdrowia mamy urzędników i stale źle opłacanych. To jest dopiero cyfryzacja i brak szacunku do złotówki.

  Odpowiedz
 • Każdemu daj(2020-05-10 13:36) Zgłoś naruszenie 31

  A skąd brać Kasę? Drukować czy kogoś okraść

  Odpowiedz
 • tylko Polski szkoda(2020-05-12 14:03) Zgłoś naruszenie 22

  Kali mógłby się czegoś nauczyć. Otóż, kiedy przedsiębiorcy proszą o pomoc w związku z kryzysem spowodowanym przez epidemię, a więc od nich niezależnych, to bolszewicy ekonomiczni domaga się albo udziału w przedsiębiorstwie albo udziału w kierowaniu przedsiębiorstwem. W innym czasie, kiedy gospodarka toczy się normalnym trybem i to przedsiębiorcy płacą zapomogi zwane podatkami dla rządu, to wtedy przedsiębiorcy nie domagają się i nie dostają udziałów w skarbie państwa, czy kierowniczych stanowisk w ministerstwach.

  Odpowiedz
 • Karol(2020-05-13 11:30) Zgłoś naruszenie 10

  System podatkowy nie jest systemem ubezpieczen spolecznych a podatki nie sa stawka polisy ubzpieczeniowej. Ubezpieczen ia to osobny system. Panstwo powinno wyplacac odszkodowania za szdody, ktore samo spowodowalo. Jesli ogrom tych szkod, jest taki, jak obecnie i nie daje sie indywidualnie przyporzadkowac, powstaje powazny problem polityczny uzasadnienia dzialan, powodujacych takie szkody. W obecnej sytuacji trudno znalezc takie uzasadnienie.

  Odpowiedz
 • Kto wybierał ten prosi(2020-05-12 22:07) Zgłoś naruszenie 10

  Reszta w buraki

  Odpowiedz
 • Bogusław(2020-05-15 18:57) Zgłoś naruszenie 00

  UDAWANIE !

  Odpowiedz
 • Terminator(2020-05-13 23:19) Zgłoś naruszenie 00

  Czyli byznesmeny, ktore tak pluly na panstwo moga spokojnie schowac raczke wyciagnieta po pieniazki:).

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane