Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej planuje wznowić prowadzenie rozpraw od 25 maja 2020 r. – poinformowały służby prasowe unijnej instytucji. To ważna informacja dla wielu przedsiębiorców i konsumentów, gdyż na rozpoznanie czeka co najmniej kilkadziesiąt spraw kluczowych dla danych sektorów gospodarki.
16 marca 2020 r. TSUE przeszedł na powszechny tryb pracy zdalnej. Od tego dnia do dziś wydano rozstrzygnięcia w 106 sprawach oraz opinie w 29 kolejnych. Jednak ze względu na ograniczenia dotyczące przemieszczania się po terenie UE rozprawy przed TSUE oraz Sądem UE musiały zostać odłożone na później. „W obliczu środków zapewniających ochronę zdrowia oraz strategii łagodzenia ograniczeń, przyjmowanych przez władze publiczne, w tym zwłaszcza Luksemburg, od dnia 25 maja Trybunał zacznie wprowadzać zmiany zasad swego działania” – wskazano w przesłanym mediom komunikacie.
Nadal jednak wszystko to, co będzie można załatwić zdalnie, tak też zostanie rozpoznane.„Wraz ze wznowieniem prowadzenia rozpraw wdrożone zostaną procedury przestrzegania zasad higieny i zachowania odległości, pozwalające chronić zdrowie wszystkich osób biorących udział w organizacji i prowadzeniu rozpraw. Pełnomocnicy stron (...) otrzymają w tym celu od sekretariatów szczegółowe objaśnienia” – poinformował TSUE.