statystyki

Przybysz: Czeka nas strzyżenie owiec [WYWIAD NPBP]

autor: Mira Suchodolska23.04.2020, 08:27; Aktualizacja: 22.07.2020, 11:42
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP  
Zbigniew Przybysz, właściciel firmy Kram

fot. Krzysztof Mystkowski/KFP Zbigniew Przybysz, właściciel firmy Kramźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- Biznes polega na ryzyku. Na szukaniu szans w sytuacji, która wydaje się pułapką bez wyjścia - mówi Zbigniew Przybysz, właściciel firmy Kram.

Kram to duża spółka akcyjna, mieliście zamiar wejść na giełdę, pandemia pokrzyżowała te plany?

Kryzys, w jakim pogrążył się świat i globalna gospodarka w związku z SARS CoV-19 nie dotknął nas zbyt mocno. A to dlatego, że działamy we współpracy z branżą spożywczą. A ta - jako że jedzenie było, jest i będzie artykułem pierwszej potrzeby - nadal ma się w miarę dobrze. Przedsiębiorstwa działające w tej dziedzinie będą ostatnimi, które zostaną dotknięte koronawirusem.

Mieliśmy zamiar wejść na giełdę, ale okazało się, że koszt pozyskania kapitału okazał się zbyt duży i doszliśmy do wniosku, że to nie ma sensu. Mało tego, jesteśmy w trakcie przekształcania się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. I znów, nie chodzi o koronawirusa, ale o obciążenia, jakimi niedawno obłożono spółki akcyjne. Są dla nas niezrozumiale, nakładają nowe obowiązki i powodują powstanie dodatkowych, zbędnych kosztów.

Produkujecie opakowania i folię spożywczą.

Ja i moja żona - bo we dwójkę jesteśmy właścicielami naszej firmy - mamy obecnie cztery zakłady produkcyjne, które zatrudniają 350 pracowników. Produkujemy folię dla branży spożywczej, torebki papierowe i papier dla piekarni, papierowe kubki, tacki, pojemniki z kartonu, jednorazowe naczynia z papieru. A także maszyny pakujące. Eksportujemy do 40 krajów na całym świecie. Nie musieliśmy zwalniać pracowników, to, co się wydarzyło w ostatnim czasie spowodowało zaledwie drobne korekty, dotyczyło kilku osób i wynikało raczej z potrzeb dnia codziennego, niż pandemii. Nic nie wskazuje na razie, abyśmy mieli paść ofiarą tego globalnego kryzysu. Ale jego ofiary już są. I będzie ich jeszcze więcej, jeśli zamrożenie gospodarki i podsycana przez media panika utrzymają się przez kolejne tygodnie. Dojdzie do istotnego przemodelowania całego życia gospodarczego.

Nie zwalniacie pracowników, produkujecie, eksportujecie... Może się okazać, że zyskaliście na tym kryzysie.

Może się tak okazać, ja mam nadzieję, że co najmniej wyjdziemy bez strat. Bo to nie jest tak, że wszystkie firmy związane z branżą spożywczą mogą spać spokojnie. To się także odbija na naszym biznesie. Na przykład zaopatrywaliśmy w nasze opakowanie przedsiębiorstwa robiące półprodukty dla branży gastronomicznej - hoteli, restauracji, które potrzebują większych ilości różnych towarów typu dżem, twarożek, majonezy. Teraz są zamknięte, nie zamawiają, więc segment dużych opakowań u nas zamarł. Tak samo zmniejszył się w stopniu znaczącym popyt generowany przez sektor HoReKa (hotele, restauracje, kawiarnie – red.). Dziś sprzedaje się to, co można kupić ze sklepowej półki.

Ale zwiększyliśmy eksport. No i wzrosło zapotrzebowanie na opakowania dla branży mięsnej i przetwórstwa warzywno-owocowego, więc problemów ze spadkiem obrotów na razie zbytnio nie odczuwamy.

Dlaczego wzrosło zapotrzebowanie na opakowania detaliczne?

Konsument nie chodzi do restauracjach i barach. Ale musi coś jeść i głównie spożywa posiłki w domu. Zapotrzebowanie na żywność jest takie same, jak przed pandemią, a nawet trochę większe, bo ludzie wciąż robią zapasy. A to jedzenie trzeba pakować. Dlatego Kram jest po trzech miesiącach 2020 r. na podobnym poziomie, co rok wcześniej, a nawet z pewną tendencją zwyżkową w niektórych asortymentach. Ale zobaczymy, jak to będzie wyglądało dalej.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane