statystyki

Wirus zrabował nam wakacje

autor: Patrycja Otto21.04.2020, 06:00; Aktualizacja: 21.04.2020, 10:15
książka, lato, urlop, wakacje, czytanie

Na koniec marca biura podróży zalegały z płatnościami na kwotę 21,5 mln zł. To oznacza, że od stycznia ich długi wzrosły o 4 mln zł – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.źródło: ShutterStock

Branża tonęła w długach jeszcze przed pandemią. Ratunek mógłby przynieść sezon letni. Ten jednak jest wielką niewiadomą.

Na koniec marca biura podróży zalegały z płatnościami na kwotę 21,5 mln zł. To oznacza, że od stycznia ich długi wzrosły o 4 mln zł – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. W kolejnych miesiącach będzie jeszcze gorzej. Sytuacja finansowa uległa pogorszeniu również w sektorze hotelarsko- gastronomicznym, którego zaległości w końcu I kw. wynosiły 242 mln zł wobec 179,7 mln zł przed rokiem.

– Nie jest jeszcze widoczny rzeczywisty wpływ epidemii koronawirusa na branżę turystyczną. Poznamy go za miesiąc lub dwa – mówi nam Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów, i dodaje, że zazwyczaj w okresie od maja do września obserwowaliśmy spadek zadłużenia. Jesienią i zimą znów następował jego przyrost. – Wszystko wskazuje na to, że w tym roku takiego odbicia nie będzie. Widocznej poprawy sytuacji w turystyce można oczekiwać najwcześniej jesienią – uważa Adam Łącki.

Największe biura podróży informują, że od drugiej połowy marca, czyli początku epidemii mają najwyżej po kilku klientów dziennie, podczas gdy o tej porze roku mieli ich nawet kilka tysięcy. – Co więcej, jeśli już rezerwują wczasy, to z terminem wylotu na październik czy nawet zimę – informuje Marcin Dymnicki, dyrektor zarządzający TUI.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane