statystyki

Wirus zrabował nam wakacje

autor: Patrycja Otto21.04.2020, 06:00; Aktualizacja: 21.04.2020, 10:15
książka, lato, urlop, wakacje, czytanie

Na koniec marca biura podróży zalegały z płatnościami na kwotę 21,5 mln zł. To oznacza, że od stycznia ich długi wzrosły o 4 mln zł – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.źródło: ShutterStock

Branża tonęła w długach jeszcze przed pandemią. Ratunek mógłby przynieść sezon letni. Ten jednak jest wielką niewiadomą.

Na koniec marca biura podróży zalegały z płatnościami na kwotę 21,5 mln zł. To oznacza, że od stycznia ich długi wzrosły o 4 mln zł – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. W kolejnych miesiącach będzie jeszcze gorzej. Sytuacja finansowa uległa pogorszeniu również w sektorze hotelarsko- gastronomicznym, którego zaległości w końcu I kw. wynosiły 242 mln zł wobec 179,7 mln zł przed rokiem.

– Nie jest jeszcze widoczny rzeczywisty wpływ epidemii koronawirusa na branżę turystyczną. Poznamy go za miesiąc lub dwa – mówi nam Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów, i dodaje, że zazwyczaj w okresie od maja do września obserwowaliśmy spadek zadłużenia. Jesienią i zimą znów następował jego przyrost. – Wszystko wskazuje na to, że w tym roku takiego odbicia nie będzie. Widocznej poprawy sytuacji w turystyce można oczekiwać najwcześniej jesienią – uważa Adam Łącki.

Największe biura podróży informują, że od drugiej połowy marca, czyli początku epidemii mają najwyżej po kilku klientów dziennie, podczas gdy o tej porze roku mieli ich nawet kilka tysięcy. – Co więcej, jeśli już rezerwują wczasy, to z terminem wylotu na październik czy nawet zimę – informuje Marcin Dymnicki, dyrektor zarządzający TUI.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane