statystyki

Na pewno nie będzie jak w filmie katastroficznym, że nadejdzie dzień pokonania pandemii [WYWIAD]

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak07.04.2020, 07:51; Aktualizacja: 07.04.2020, 07:51
W którym momencie nastąpi zmiana priorytetów? Dziś na pierwszym miejscu mamy zdrowie, rozumiemy, że strategia odmrażania zakłada przyznanie racji gospodarce.

W którym momencie nastąpi zmiana priorytetów? Dziś na pierwszym miejscu mamy zdrowie, rozumiemy, że strategia odmrażania zakłada przyznanie racji gospodarce.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Andrey Rudakov

- Niestety, na jesieni możemy mieć nawrót epidemii, na mniejszą skalę, ale też coraz więcej jest optymistycznych doniesień z badań medycznych. Sugeruję być gotowym na każdy wariant, zaś całkowicie bezpieczni będziemy dopiero wtedy, kiedy pojawi się szczepionka - mówi Norbert Maliszewski, szef Centrum Analiz Strategicznych.

Czy rząd będzie dociskać śrubę w sprawie obostrzeń dotyczących epidemii, czy ją luzować?

Brzmi to jak paradoks, ale jeden i drugi kierunek będzie realizowany. Na pewno konsekwentnie będziemy realizować strategię obostrzeń, aby dalej przeciwdziałać roznoszeniu się wirusa. Na przykład będziemy chcieli gorąco zachęcać do noszenia maseczek ochronnych przez wszystkich pracowników służby zdrowia. Najpierw będzie to dotyczyło personelu oddziałów onkologicznych, potem pozostałych. Chcielibyśmy także, by docelowo maseczki były stosowane przez wszystkich Polaków w miejscach publicznych.

To już ścisły plan działania czy na razie koncepcja?

Chcemy najpierw sprawdzić, jak to zadziała w przypadku pracowników służby zdrowia, potem będzie czas na kolejne decyzje.

Kiedy może być wprowadzony taki obowiązek dla wszystkich?

Trzeba uwzględnić czynniki zdrowotne i społeczne. Chcemy sprawdzić, jak społeczeństwo zareaguje. Jeśli maseczki będą w powszechnym użyciu i będzie widać, że taka zasada spotka się ze zrozumieniem i nie będzie ignorowana, wtedy nadejdzie czas na wiążące decyzje.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane