statystyki

Na razie stop, ale jeszcze nie koniec

autor: Bartek Godusławski06.04.2020, 06:00; Aktualizacja: 06.04.2020, 09:17

źródło: DGP

Przedsiębiorcy, w których działalność uderzyła epidemia, nie czekają na pomoc państwa. W marcu do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) wpłynęło 58,7 tys. wniosków dotyczących zawieszenia i likwidacji działalności gospodarczej: o 87 proc. więcej niż rok wcześniej.

Na razie przedsiębiorcy, a de facto statystyki te dotyczą w większości samozatrudnionych, wolą zawieszać działalność – w ubiegłym miesiącu takich wniosków wpłynęło 48 tys. Likwidacji było 11,6 tys. Liczba osób, które powiedziały sobie „stop”, w marcu jest ponad dwukrotnie wyższa niż średnia za ostatni rok. Jeśli jednak popatrzymy na definitywne zamykanie biznesu, to przedsiębiorcy jeszcze się przed takim krokiem wstrzymują.

Zawieszanie firm zaczęło się w połowie ubiegłego miesiąca, czyli w momencie, kiedy rząd nakładał na obywateli i przedsiębiorców pierwsze restrykcje – zamykano szkoły, instytucje kultury, galerie handlowe, przywracano kontrole graniczne, zachęcano ludzi do pozostania w domach. Gwałtowny wzrost zawieszonych działalności pod koniec marca nie powinien dziwić. Taki ruch chroni często firmę przed upadkiem. Przyczyną zawieszenia działalności może być też jej sezonowy charakter i to, że jakaś część biznesów nie będzie mogła w najbliższych tygodniach, a nawet miesiącach funkcjonować.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane