Nadzór zrobił swoje, teraz czeka na banki. Liczy na uruchomienie kredytów dla firm. Oczekuje też jednego standardu dla wakacji kredytowych – podaje w czwartek "Puls Biznesu".

Gazeta zauważa, że we wtorkowy wieczór Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała stanowisko w sprawie "finansowania przez banki klientów korporacyjnych w obliczu pandemii koronawirusa".

"Uważam, że zrobiliśmy dużo, żeby banki mogły udostępnić finansowanie firmom. Pokazaliśmy dobrą wolę szukania wspólnych rozwiązań korzystnych dla rynku i gospodarki. Traktujemy nasze uzgodnione stanowisko z bankami jako dobry kompromis między potrzebą utrzymania dostępności kredytu dla przedsiębiorstw a bezpieczeństwem banków" – ocenił w rozmowie z dziennikiem przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski.

Wyraził nadzieję, że "banki również wykażą się dobrą wolą i wykorzystując stworzone w ten sposób możliwości, faktycznie będą uruchamiały kredytowanie firm i wspieranie swoich klientów".

Zdaniem Jaworskiego "banki powinny wystandaryzować proces wnioskowania i przyznawania tzw. wakacji kredytowych"." Uważam, że idealnie byłoby, gdyby nastąpiło to oddolnie, w ramach samoregulacji sektora – pod auspicjami organizacji branżowej (Związku Banków Polskich), ewentualnie w wyniku porozumienia kluczowych graczy" – dodał w rozmowie z gazetą szef KNF.