statystyki

Obajtek: Biznes będzie się odradzał [WYWIAD]

autor: Marek Tejchman31.03.2020, 08:00; Aktualizacja: 31.03.2020, 14:41
Daniel Obajtek, PKN Orlen

Daniel Obajtek, PKN Orlenźródło: ShutterStock

Spółka, która ma niski stopień zadłużenia i dobre parametry finansowe, tym bardziej powinna w takim czasie inwestować. Myślę choćby o fuzji z Lotosem – mówi DGP Daniel Obajtek.

Mamy kryzys koronawirusowy. Co w tym szumie informacyjnym jest najważniejsze z punktu widzenia Orlenu?

Pilnie obserwujemy, co się dzieje zarówno w Polsce, jak i w krajach, w których jesteśmy obecni czy z którymi handlujemy. 60 proc. przychodów Orlenu pochodzi z rynków zagranicznych. Śledzimy, jakie restrykcje wdrażają poszczególne państwa, jak wygląda plan produkcyjny, pozyskiwanie surowców i komponentów do produkcji. Sprawdzamy, jak wygląda zysk netto i proces prowadzenia inwestycji. Uważam, że w czasie kryzysu również trzeba prowadzić inwestycje.

W jakiej kondycji jest spółka?

W dobrej. Jeśli chodzi o paliwa, konsumpcja spada w Niemczech, Czechach i również w Polsce. Ale Orlen to nie tylko paliwa. Mamy kilka obszarów działalności, m.in. petrochemię, a na produkty petrochemiczne zapotrzebowanie rośnie. Trzymamy rękę na pulsie. Powołałem zespół interwencyjny do monitorowania i reagowania w tej nadzwyczajnej sytuacji. Są w nim ludzie od produkcji, handlu i inwestycji. Zarządzamy nie tylko kryzysem, lecz także procesem biznesowym. I patrzymy w przyszłość. Każdy dzień zaczynamy od spojrzenia na ceny produktów i ropy. To, że mamy dziś jedno z najtańszych paliw w Europie, wynika ze świadomych działań długoterminowych. I jest możliwe, bo wcześniej zabezpieczyliśmy sobie zdywersyfikowane źródła dostaw i przeprowadziliśmy wiele procesów optymalizacyjnych. Teraz dzielimy się z Polakami marżą, obniżamy ceny, również broniąc własnego rynku i interesów. To także nasze wsparcie dla polskiej gospodarki. Taka jest rola koncernów narodowych, zwłaszcza w czasach kryzysów. Co prawda niedawno wmawiano nam, że kapitał nie ma narodowości, że lepszym wariantem jest prywatyzacja, ale to nieprawda. Kapitał ma narodowość.

Chciałbym wrócić do spadków konsumpcji. O jakich spadkach mowa?

Jesteśmy spółką giełdową, szczegóły będą w raporcie za pierwszy kwartał. Produkcja również trochę spadła, w kwietniu spadek może być nieco większy, ale nie wpłynie to na dostawy na stacje paliw. Jeżeli rynek w Polsce topnieje, eksportujemy paliwa poza Europę. W rafinerii nie zmienialiśmy planów produkcyjnych.

Jak bardzo w obliczu epidemii załamał się polski rynek?

Każdy z nas widzi, że rynek wyhamował. Rozmawiam z szefami różnych firm i wiem, że wiele z nich zmaga się poważnymi problemami. Z perspektywy takiej firmy, jak Orlen, widzę to tak: jest czas, kiedy się zarabia więcej, i czas, kiedy zarabia się mniej. Rodzima firma musi inwestować przede wszystkim w macierzysty rynek, bo on jest najbardziej stabilny. W eksporcie-imporcie tej stabilności nie ma. Teraz obniżamy ceny, choć płacimy za baryłkę ropy tak samo jak inne europejskie kraje, bo uważamy, że musimy chronić swój rynek, ponieważ nam się to opłaci. Po pierwsze, firmy nie będą za bardzo obciążone, czyli będą korzystać na współpracy z nami. Rozumie to także polski rząd, mamy duże wsparcie ze strony prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jacka Sasina. Gdy polska gospodarka się rozwijała, rozwijał się też Orlen. Gdy się nie rozwijała, to i Orlen się nie rozwijał. Po drugie, klienta dziś wiąże się nie tylko biznesowo. Klient musi wiedzieć, że nie chodzi nam wyłącznie o zysk. I u nas się to sprawdza np. przy inwestowaniu w sport i akcje społeczne. Organizujemy wiele akcji pomocowych, robią to wszystkie spółki z grupy. Poprzez Orlen Deutschland zapewniliśmy żywność kierowcom stojącym w korkach na granicy niemiecko-polskiej, teraz sprowadzamy do kraju 7 mln masek ochronnych. Zwiększamy znacząco środki dla Fundacji Orlen, która wspiera szpitale i placówki medyczne. W ten sposób odwdzięczamy się tym, którzy są dzisiaj na pierwszej linii. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy wykonują tytaniczną pracę, walcząc z epidemią i ratując życie Polakom.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (23)

 • Tom-ch monarchista(2020-03-31 11:04) Zgłoś naruszenie 418

  ... mówi cwaniak, beneficjent bolszewickiego PISrządu wysokich podatków i gigantycznej REDYDTRYBUCJI. Idź człowieku do pracy u prywaciarzy to coś dobrego zrobisz. Propaganda której jesteś narzędziem jest jałowa

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • wjw(2020-03-31 11:43) Zgłoś naruszenie 327

  Cwaniak, który uciekł spod miecza Temidy dzięki prokuraturze.

  Odpowiedz
 • mordechaj(2020-03-31 13:22) Zgłoś naruszenie 276

  Gdzie są PAJACU płyny do dezynfekcji, co razem z Dudą "produkujecie" ? Na ŻADNEJ stacji benzynowej Orlenu od tygodnie nie mogę dostać. Tylko karteczki na drzwiach są, że "płynu do dezynfekcji "chwilowo" nie ma. PAJACU

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • xes(2020-03-31 15:29) Zgłoś naruszenie 223

  Wypowiedzi byłego burmistrza Pcimia o wilkiem biznesie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • january(2020-04-01 09:00) Zgłoś naruszenie 140

  odezwał sie geniusz ekonomiczny z Pcimia prezes monopolisty od którego jestesmy wszyscy uzaleznieni

  Odpowiedz
 • gostom(2020-03-31 19:58) Zgłoś naruszenie 120

  Świat ekonomiczny prawie zapomniał o tym uczuciu, ale wirus korony kieruje go teraz z powrotem do głowy z mocą, mianowicie: to STRACH. Zmienia on ludzi w spanikowane istoty bez moralności - lub odważnych czynów.

  Odpowiedz
 • Tony(2020-04-01 00:16) Zgłoś naruszenie 111

  Umocowany politycznie prezes gigantycznego monopolisty pouczający innych o tym jak radzić sobie w czasie kryzysu... Dosyć zabawne ;)

  Odpowiedz
 • Yuii(2020-03-31 15:28) Zgłoś naruszenie 111

  Ale się ubawiłem wynika z działań spadek cen A nie ze spadku cen na rynkach światowych PrEciez w interesie spółki jest jak największa Marża

  Odpowiedz
 • Qpa(2020-03-31 14:57) Zgłoś naruszenie 92

  To nie jest produkcja ale zakup gotowego środka, który jest konfekjonowany...

  Odpowiedz
 • Moje zdanie(2020-04-01 07:35) Zgłoś naruszenie 91

  „Rodzima firma musi inwestować przede wszystkim w macierzysty rynek, bo on jest najbardziej stabilny.” - ten kwiatek i wiele innych. Slogany niepoparte żadnymi danymi. Trochę strach, jeśli to ma być wzór prezesa czegokolwiek.

  Odpowiedz
 • ŁobajtekBezMajtek(2020-04-01 09:15) Zgłoś naruszenie 81

  Daniel, bier kankę!.... Krowy trza wydoić!!!!

  Odpowiedz
 • autor...(2020-04-01 09:56) Zgłoś naruszenie 71

  a ten król jest nagi a przynajmniej bez majtek

  Odpowiedz
 • Old(2020-03-31 19:51) Zgłoś naruszenie 71

  A ja nie wierzę, że ten Obajtek otrzeźwi wstrząs.

  Odpowiedz
 • kierowca(2020-04-01 18:06) Zgłoś naruszenie 40

  Dlaczego?, gdy na światowych giełdach ceny ropy tak znacząco spadły Orlen jako monopolista tak bardzo mało opuścił ,robi biznes na ludzkiej krzywdzie. Kierowcy nie mają wyjścia będą kupować po ile im sprzedacie.

  Odpowiedz
 • Paweł(2020-04-01 23:06) Zgłoś naruszenie 20

  "To, że mamy dziś jedno z najtańszych paliw w Europie, wynika ze świadomych działań długoterminowych... dzielimy się z Polakami marżą, obniżamy ceny, To ... nasze wsparcie dla polskiej gospodarki" - jak można być tak bezczelnym i myśleć że ktoś w to uwierzy. Baryłka ropy jest na świecie najtańsza od 21 lat !!!

  Odpowiedz
 • robertpk(2020-04-02 14:24) Zgłoś naruszenie 10

  jakie czasy taki wieszcz ...

  Odpowiedz
 • bogdan(2020-04-02 20:30) Zgłoś naruszenie 10

  głupcy nami rządzą

  Odpowiedz
 • Virus(2020-04-01 17:04) Zgłoś naruszenie 00

  i ja również

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane