statystyki

Bettman: Tarcza nam nie wystarczy [WYWIAD]

autor: Marek Tejchman30.03.2020, 11:10; Aktualizacja: 30.03.2020, 11:17
Według badań Konfederacji Lewiatan 47 proc. firm deklaruje zwolnienia w ciągu trzech tygodni, jeśli nie otrzyma pomocy.

Według badań Konfederacji Lewiatan 47 proc. firm deklaruje zwolnienia w ciągu trzech tygodni, jeśli nie otrzyma pomocy.źródło: ShutterStock

Lokowanie produkcji w odległych krajach zawsze budziło wiele wątpliwości. Teraz ten model biznesowy się rozpada – mówi Dominika Bettman.

Czego biznes potrzebuje ? Czy te rozwiązania, które są na stole, wystarczą?

Spójrzmy najpierw, co się dzieje wokół. Pojawiają się pierwsze wskaźniki ekonomiczne, jak PMI w strefie euro, które mówią o skokowych spadkach w produkcji czy zamówieniach. Jest to związane m.in. z brakiem materiałów, ograniczeniem w dostępie do pracowników i oczywiście zaostrzaniem wymogów kwarantanny. Szok przeżywa sektor usług, ale sektory produkcyjne też mają ogromne trudności. Widzimy, że zamykane są kolejne zakłady, gospodarstwa wstrzymują się od konsumpcji – wyraźnie widać to na rynku FMCG. Jako pracodawcy zabiegamy o życie i zdrowie naszych pracowników. Jesteśm y przedsiębiorcami w społeczności, którą też chcemy chronić. Chcemy też chronić krajową gospodarkę przed zapaścią. Są elementy spójne w tych dwóch dążeniach. To zadanie przerasta możliwości jednej firmy, organizacji pracodawców, związków zawodowych czy nawet rządu. Potrzebujemy współdziałania wszystkich interesariuszy.

A konkretnie?

Czynnik czasu jest najważniejszy. Według badań Konfederacji Lewiatan 47 proc. firm deklaruje zwolnienia w ciągu trzech tygodni, jeśli nie otrzyma pomocy. Odraczanie czy odkładanie w czasie zobowiązań pracodawców nie przyniesie efektów, ponieważ część firm po prostu stanęła. Już dziś 55 proc. ankietowanych przedsiębiorstw ocenia swoją sytuację jako bardzo poważną. W najgorszej sytuacji są małe i średnie przedsiębiorstwa, zwłaszcza te zorientowane na jednego odbiorcę, na jeden bardzo konkretny rynek. Jeśli on się zamyka, dla takiego przedsiębiorcy jest to całkowita katastrofa. Posłużę się trzema podstawowymi postulatami, które sformułował Lewiatan, a które wspiera Siemens jako firma członkowska. Po pierwsze, abolicja wszelkich danin publicznych co najmniej do 1 lipca. I tu powracam do motywu ważnego z punktu widzenia przedsiębiorców, że nie chodzi o przesuwanie w czasie, ale o zaniechanie pobierania przede wszystkim podatków i składek ZUS dla wszystkich firm dotkniętych skutkami wirusa. Po drugie, dofinansowanie wynagrodzeń. Tu propozycja dotyczy połowy przeciętnego wynagrodzenia wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne dokładnie w czasie, gdy firma notuje przestój. I wreszcie po trzecie, uwolnienie środków zgromadzonych na kontach VAT, przyspieszenie zwrotu VAT.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • iustus(2020-03-30 12:31) Zgłoś naruszenie 80

  Firmy jak Siemens sa wstarczajco bogate i maja rezerwy, a wystaczy ze nie wyplacac dywident to sobie poaradza a podatnicy nie beida do nich dokladac bo sa duzo biedniejsi

  Odpowiedz
 • Anonim.(2020-03-30 13:35) Zgłoś naruszenie 61

  Polska nie powinna doplacac do niemieckich firm. One sa w Polsce dla swojego interesu a nie dla interesu Polakow. Wygenerowane oszczednosci i zyski wyprowadza do Niemiec a nastepnie zwolnia pracowniow.

  Odpowiedz
 • donekj23(2020-03-31 10:20) Zgłoś naruszenie 21

  Ta Pani to figurant . Ona tego nie napisała . Zobczcie jej profil na linked in- wiecej czasu spedza na konferencjach feministycznych promocji LGBT i innych g..ch.

  Odpowiedz
 • WP(2020-04-01 01:53) Zgłoś naruszenie 00

  Najpierw sprzedajcie luksusowe limuzyny a dopiero jeśli będzie mało pieniędzy proście o pomoc.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane