statystyki

Tejchman: Debata brexitowa jest pokazem prawdziwej demokracji

autor: Marek Tejchman08.11.2019, 10:33; Aktualizacja: 08.11.2019, 11:14
Marek Tejchman

Marek Tejchmanźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Absurdalne jest nasze podśmiewanie się z parlamentu w Londynie. Debata brexitowa jest pokazem prawdziwej demokracji, której powinny zazdrościć kraje, gdzie fundamentalne ustawy uchwala się w cztery godziny

P r zełamanie imposybilizmu – to hasło wytrych opisujące zmiany w funkcjonowaniu Rzeczypospolitej, które w ostatnich latach wprowadził PiS. Sprawność, szybkość, decyzyjność. Rozbicie silosów administracyjnych, blokad, ograniczeń – na tym w założeniu polega dobra zmiana. Polska ma się stawać krajem, który w końcu działa.

W tym kontekście państwo, w którym szef rządu kierujący jednocześnie główną partią polityczną nie może być pewien tego, jak zagłosują parlamentarzyści, wydaje się tworem z innej planety. Jak to możliwe, żeby szeregowi członkowie Izby Gmin mieli swoje własne zdanie? Żeby ludzie wybrani w wyborach uważali, że powinni być lojalni wobec własnego sumienia, rozumu i elektoratu, a nie wobec szefa klubu czy prezesa partii? Jak jest w ogóle możliwe, że parlamentarzyści dyskutują? Czy to nie skandaliczne, że zmieniają zdanie? Że mają czas na zapoznanie się przed głosowaniem z danymi, żeby zrozumieć, o czym decydują? Kto to ogóle widział, żeby zezwalać posłowi zachować podmiotowość?

Niekończące się głosowania w parlamencie Zjednoczonego Królestwa komentowane są w Polsce z pobłażliwą wyższością. Zdziwienie wywołuje również to, że poszczególne części brytyjskiego aparatu władzy pozwalają sobie na wydawanie opinii idących w poprzek planu politycznego kierownictwa torysów. Rozbawienie i poczucie wyższości dają o sobie znać nie tylko w Warszawie, lecz także w niektórych innych stolicach europejskich.

A może na Wyspy powinniśmy patrzeć z zazdrością? A może to, co obserwujemy nad Tamizą, nie jest katastrofą państwa, lecz pokazem jego siły i sprawności?


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane