statystyki

Jak skutecznie pomagać najuboższym? Za próbę odpowiedzi na to pytanie przyznano Nobla

autor: Jakub Kapiszewski15.10.2019, 07:33
Wnioski ze swoich badań Banerjee i Duflo zawarli w książce „Poor Economics: A Radical Rethinking of the Way to Fight Global Poverty” („Ekonomia biedy: radykalny zwrot w sposobie walki z globalnym ubóstwem”), która zebrała doskonałe recenzje i została uznana za biznesową książkę roku przez dziennik „Financial Times”.

Wnioski ze swoich badań Banerjee i Duflo zawarli w książce „Poor Economics: A Radical Rethinking of the Way to Fight Global Poverty” („Ekonomia biedy: radykalny zwrot w sposobie walki z globalnym ubóstwem”), która zebrała doskonałe recenzje i została uznana za biznesową książkę roku przez dziennik „Financial Times”.źródło: ShutterStock

Jak skutecznie pomagać najuboższym? Za próbę odpowiedzi na to pytanie przyznano ekonomicznego Nobla.

Paradoks współczesnego świata polega na tym, że wszyscy zgadzamy się co do tego, że najuboższym trzeba pomagać, ale mało kto wie, w jaki sposób robić to skutecznie. Abhijit Banerjee i Esther Duflo z Massachusetts Institute of Technology oraz Michael Kremer z Uniwersytetu Harvarda zostali nagrodzeni ekonomicznym Noblem w tym roku za to, że od lat próbują ustalić, jakie formy pomocy najuboższym działają, a jakie nie przynoszą efektów.

Pytanie może wydawać się błahe, ale wcale takie nie jest – no bo jak zmierzyć przyrost tak nieuchwytnej wartości jak kapitał społeczny? Odpowiedź, jakiej udzielili naukowcy, jest zaskakująca w swej prostocie: nie da się. Ale pytanie o kapitał społeczny można rozbić na wiele mniejszych pytań, takich jak: czy dzieci uczą się lepiej w małych klasach oraz czy współczynnik szczepień rośnie, jeśli po zabiegu rodzice otrzymują torbę ryżu. Wokół takich „małych” pytań można następnie zaprojektować eksperymenty, dzięki którym można wyciągnąć jasne wnioski.

Na przestrzeni swojej kariery Banerjee, Duflo (prywatnie para, co w świecie Nobli jest bardzo rzadkim zjawiskiem; ostatnim razem małżeństwo otrzymało razem nagrodę w 2014 r., a wcześniej – w 1947 r.) i Kremer postawili dziesiątki takich małych pytań i zaprojektowali wokół nich mnóstwo eksperymentów.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane