ZUS to niezatapialny statek. Nie wywróci go ani spowolnienie gospodarcze, ani demografia

autor: Grzegorz Osiecki20.09.2019, 08:15; Aktualizacja: 16.10.2019, 14:50
Dziś cudzoziemcy zarejestrowani w ZUS to ponad 600 tys. osób – ok. 4 proc. aktywnych zawodowo, ale odprowadzane przez nich składki stanowią 2 proc

Dziś cudzoziemcy zarejestrowani w ZUS to ponad 600 tys. osób – ok. 4 proc. aktywnych zawodowo, ale odprowadzane przez nich składki stanowią 2 procźródło: ShutterStock

Wszystko wskazuje na to, że ani spowolnienie w gospodarce, ani spadająca liczba Polaków nie wywrócą ZUS.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (13)

  • Emeryt(2019-09-20 09:37) Zgłoś naruszenie 145

    Nadal nie rozwiązano sprawy czerwcowych emerytur gdzie emeryt ma mniejszą emeryturę o 10 %. !!!! A co z emeryturami kobiet 1953 itp ? Ktoś musi stracić by ktoś zyskał.Czy tak ma wyglądać w Polsce system emerytalny? Brak jasnych przepisów interpretowanych przez Wytyczne Prezesa ZUS.

    Odpowiedz
  • Krzysztof M.(2019-09-20 11:02) Zgłoś naruszenie 80

    Emerytury obywatelskie już są, wyliczane wg nowego systemu są tak niskie, że niższe zagrażają biologicznej egzystencji. Brak możliwości wyrobienia minimalnej emerytury przy 40 letnim okresie składkowym /niskie składki/ to swoisty fenomen. W moim przypadku zarabiam 2 razy więcej od ojca /emeryt 2005/, będę miał 2 razy niższą emeryturę. W ten sposób system się stabilizuje kosztem uczciwych obywateli.

    Odpowiedz
  • Iwona(2019-09-20 11:26) Zgłoś naruszenie 45

    A co? Już zacieraliście ręce że statek się wywróci? Nie wywróci się, chociaż faktycznie emerytury, głównie kobiet będą na granicy głodu.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2019-09-20 14:33) Zgłoś naruszenie 216

    Bzdura --wywrócił go Donald Tuska i to jest jego jedyna" zasluga.".....To tylko w Polsce jest możliwe aby życiowy nierób, pijak i ćpunek , słowem chłystek parający się od czasu do czasu jakimś zajęciem ,....gdy został Premierem (bo obiecał frajerom likwidacje abonamentu RTV) mógł publicznie ogłosić a reszta nierobów sejmowych go poprzeć i pracujących od 15 r życia wynaturzony cwaniaczek zmuszał do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w soboty i święta bez dni zamiennie wolnych jak to kiedyś bywało i pracy w szkodliwych oraz nieb warunkach..Powiedział także Im ”Cieszcie się że mieliście prace „-on nic nie umiał -to jej nie miał. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" - i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS. natomiast ogłosił też..” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " taki etyczny---ale reszta jak Kopaczka ,ponoć lekarka mu wtórowała chociaż powinna wiedzieć”,Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą—tacy ludzie nie tylko nie dożywają obecnych emerytur a dożywszy żyją może rok/dwa na nich .Oni też często są zwalniani z pracy i chodzą po śmietnikach za chlebem „...i Kto juz Komukolwiek w tym kraju zaufa ..kazdy bedzie ukrywal dochod aby nie placić ZUSu!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • zuska(2019-09-21 06:49) Zgłoś naruszenie 20

    "System zdefiniowanego świadczenia robi to m.in. na podstawie stażu pracy czy wysokości pensji. Dziś w Polsce są w ten sposób wyliczane emerytury górnicze. Z kolei system zdefiniowanego świadczenia opiera się na założeniu, że określony z góry procent naszych zarobków trafia na konto emerytalne, a gdy wejdziemy w wiek senioralny, to dostajemy świadczenie, którego wysokość wylicza się przez podzielenie składki przez prognozowaną długość życia na emeryturze." To co to jest system zdefiniowanej składki?

    Odpowiedz
  • W...(2019-09-21 09:10) Zgłoś naruszenie 21

    W systemie skladki zdefiniowanej pozostajace kwoty emerytalne powinny byc dziedziczone przez najblizszych w wysokosci 70-80% ze wzgledu na wysokie koszty opieki dlugoterminowej jak i koszty leczenia. W Polsce opieka dlugoterminowa nie posiada dobrych rozwiazan systemowych, za wyjatkiem drobnych dla seniorow powyzej 75 roku zycia, a przeciez znaczna wiekszosc odchodzi do Nieba wczesniej.

    Odpowiedz
  • janek 80(2019-09-21 10:24) Zgłoś naruszenie 33

    ZUS = AMBER GOLD największa instytucja krętaczy i złodzieji o ktorej wszyscy wiedza i nic nie robią a emerytura niknie w oczach W 1991 r. przeciętna emerytura stanowiła 100,0%przeciętnego wynagrodzenia, które wynosiło 243 zł. W 1995 r. 93,0%, w 2000 r. 60%. W czasie nierządu PełOwców w latach 2005-2014 "wzrastał dobrobyt" emerytów, a z emeryturami było tak: w 2005 r. przeciętna emerytura stanowiła 56% przeciętnego wynagrodzenia, w 2007 53%, w 2010 52%, a w 2014 r. 47%. Oto jak coraz większy "dobrobyt" dobierał się emerytom do d....y, w tym "waloryzacja kwotowa" w 2012 r. dzięki "obywatelskiej" postawie rzempoły z Trybunału Konstytucyjnego! Przez 23 lata emerytura ze 100% przeciętnego wynagrodzenia zjechała do 47%. Oto miara "postępu" (może raczej ustępu) za rządów SLD, Unii Wolności, PełO oraz PSL-u! I niech mi tu nikt nie PIER...niczy o PiS. Co można zdziałać w państwie w ciągu zaledwie 2 lat?! Pytanie oczywiście retoryczne, więc nie oczekuję odpowiedzi.

    Odpowiedz
  • ds(2019-09-21 10:24) Zgłoś naruszenie 22

    W systemie skladki zdefiniowanej emerytka wdowa powinna miec zachowana swoja wypracowana emeryture plus 85% z pozostajacej kwoty po mezu. Emerytka wdowa, ktora nie wypracowala swojej emerytury powinna otrzymac swiadczenie z 85% pozostajacej kwoty po mezu, a nie 85% emerytury mezowskiej. ------ Obecnie w naszym systemie dochodzi do absurdow. Kobieta ktora ma emeryture 1300 zl nie moze przejac ani zlotowki ze swiadczenia po mezu wynoszacego 1500 zl. Cala kwote po mezu zabiera ZUS, aby z tych pieniedzy finansowac wysokie renty rodzinne np. pani prezesowej, ktorej maz wykorzystal cala swoja zgromadzona kwote w ZUS.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • O to POlska(2019-09-23 08:50) Zgłoś naruszenie 113

    ....Nieprawda, że jesteśmy finansowani z pieniędzy Tych co teraz płacą. To jest tłumaczenie Rządowych złodziei gdyz tak jest usprawiedliwianie Ich patologi. Kiedyś zakłady byly budowane ze środków ZUSu , a ile z tego Tusk przy prywatyzacji do ZUS zwrócił ? ..Nic --więc okradł Nas . Później Wam wcisnął tą bajkę a kłamstwo powtórzone 100 razy staje sie "prawdą"!

    Odpowiedz
  • Nie ma alternatywy(2019-09-27 15:12) Zgłoś naruszenie 10

    Inwestowanie w Akcję i Obligacje wyszło bokiem. Zabezpieczenie emerytalne przez Firmy w USA też jest mocno ryzykowne...Tylko samodzielnie oszczędzanie przez budowanie własnego portfela aktywów i system pokoleniowy ma sens i się sprawdza

    Odpowiedz