W I kwartale 2019 r. średnia cena ubezpieczenia OC wyniosła 692 zł. Najwięcej na polisę wydawali młodzi kierowcy. Średnia składka w przypadku osób do 25. roku życia wyniosła bowiem 1674 zł. Jak kształtowały się ceny OC dla pozostałych kierowców?

ikona lupy />
Ceny OC. / Media

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia zaczęły spadać w 2017 r., a rok 2018 przyniósł ich stabilizację. Rok 2019 rozpoczął się kolejnymi obniżkami. W raporcie RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych, eksperci porównywarki rankomat.pl podsumowują I kwartał br. na rynku OC. Kto płacił za OC najmniej, a kto, mimo obniżek, wciąż musiał liczyć się z wysokim kosztem zakupu polisy?

Najdroższe OC dla młodych kierowców

Z danych porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl wynika, że w I kwartale 2019 r. najwięcej za OC płacili młodzi kierowcy (od 18. do 25. roku życia). Ubezpieczyciele oferowali im polisy droższe aż o 184,7% niż osobom z najstarszej grupy wiekowej (56 lat i więcej).

ikona lupy />
Wiek a cena OC / Media

Choć młodzi kierowcy musieli liczyć się z najwyższymi cenami OC, to właśnie w ich przypadku obniżka w porównaniu do I kwartału ubiegłego roku, była największa. Kierowcy z najmłodszej grupy wiekowej płacili za polisę o 13,5% mniej przed rokiem.

Jakie zmiany czekają kierowców w 2019 r. >>

Rodzice płacą za OC mniej

W I kwartale br. najniższe stawki OC ubezpieczyciele proponowali rodzicom co najmniej dwójki dzieci. Cena była dla nich niższa od średniej ceny w kraju i wyniosła 614 zł. Tej grupy dotyczył również największy spadek cen w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego (-6,8%).

ikona lupy />
Cena OC a liczba dzieci / Media

Z najwyższym kosztem obowiązkowej polisy musiały liczyć się osoby bezdzietne. Cena ubezpieczenia OC wyniosła w ich przypadku 797 zł.

Pełna treść raportu: Raport RanKING – ceny OC w I kwartale 2019 r.