Czerwińska o "piątce Kaczyńskiego": O budżecie trzeba myśleć w horyzoncie lat [OPINIA]

27.03.2019, 07:41; Aktualizacja: 27.03.2019, 10:26
Teresa Czerwińska

Teresa Czerwińskaźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Slawomir Kaminski Agencja Gazeta

Wszystkim zależy na tym, żeby nie tylko środków do wydawania było jak najwięcej, ale też żeby wydawać je jak najbardziej efektywnie. Mówimy o odpowiedzialności, wiarygodności przy podejmowaniu decyzji finansowych czy inwestycyjnych. Podejmowanie ich nie jest łatwe. Decyzje budżetowe muszą być pewną wypadkową naszych oczekiwań i możliwości. Są one wyznaczane nie tylko przez sytuację bieżącą, ale muszą uwzględniać też takie czynniki jak cykl koniunkturalny, prognozy i ryzyka, która mają wpływ na średniookresowe trendy w gospodarce. Muszą też uwzględniać prawa i dobrobyt przyszłych pokoleń.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (4)

 • wnerw(2019-03-27 11:37) Zgłoś naruszenie 50

  Wypowiedź Pani minister w ogóle nie donosi się do skutków fiskalnych realizowania obietnic "piątki Kaczyńskiego" jest jedynie lanie wody dot. co byśmy chcieli jakie mamy plany blebleble. Reasumując nie wie albo nie chce powiedzieć .....

  Odpowiedz
 • utopione pieniądze ?(2019-03-27 13:28) Zgłoś naruszenie 50

  Ja nie dałbym ani grosza na Fundusz rozwoju połączeń autobusowych, do czasu kiedy Minister Infrastruktury nie przedstawiłby projektu nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym UD 126, gwarantującego prawdziwą reformę pozamiejskiego drogowego ptz, - wg mojego rozumienia aktualny projekt tj. z dnia 01.03.2019 , zachowuje przepisy które doprowadziły do obecnej zapaści, nadal nie udostępnia samorządom narzędzi dopuszczonych przez rozp. (WE)1370 /2007, a w szczególności utrzymuje art. 20 zakazujący przyznawania prawa wyłącznego o którym mowa w rozp. (we) 1370/2007 jako alternatywy dla przyznawania przewożnikom rekompensat finansowych do wysokości rozsądnego zysku - o zmianę tego art. 20, wystąpiła do Premiera także Najwyższa Izba Kontroli. Zaproponowany przez Ministerstwo projekt ustawy o ptz umożliwiałby ściąganie praktycznie całej kasy z lnii rentownych przez tzw. busiarzy, pod płaszczykiem przewozy na liniach międzywojewódzkich i ok. 30% linii zgłoszonych do Planu - natomiast cała reszta, czyli linie nierentowne zostawałyby dla samorządów, a jak udowodniła NIK samorządy swoich pieniędzy na ten cel PRAKTYCZNIE NIE WYDAJA i wydawać zdecydowanie i powszechnie nie chcą . TAKA ORGANIZACJA POZAMIEJSKIEGO DROGOWEGO PTZ, ABSOLUTNIE NIE PRZYSTAJE DO POLSKICH REALIÓW, taki systemy działają dobrze tylko w najbogatszych krajach, naszego państwa, jeszcze bardzo długo nie będzie na to stać, te 0,8 zł na 1 wozokilometr w niczym nikomu nie pomoże - nadal będą białe plamy, ludzie nie będą mieli możliwości przemieszczania się transportem zbiorowym. POLSKA NIE MOŻE ZREZYGNOWAĆ Z PIENIĘDZY NA LINIACH RENTOWNYCH, POWINNA DĄŻYĆ DO MODELU SAMOFINANSUJĄCEGO SIĘ.- inaczej PIĄTKA KACZYŃSKIEGO poniosłaby sromotną klęskę w tym zakresie, a mnie byłoby szczególnie przykro bo zawsze głosowałem na PiS.

  Odpowiedz
 • oO(2019-03-27 14:03) Zgłoś naruszenie 20

  "Wszystkim zależy na tym, żeby nie tylko środków do wydawania było jak najwięcej" - Moim zdaniem właściciel pieniędzy wydaje je rozsądniej niż urzędnik (a jak nawet mniej rozsądnie to na nie zapracował), mam nadzieję że zamiast skupiać się na wydawaniu (jak najwięcej) cudzych pieniędzy pozwolicie też wydać ich trochę tym co na to wszystko pracują. Wspominanie o cyklu koniunkturalnym, prognozach i ryzykach przy maksymalizowaniu sztywnych wydatków (w stylu Ameryki Południowej) w przeddzień kryzysu przypomina trochę dawanie wykładu o odpowiedzialności w trakcie jazdy na motorze po pijaku.

  Odpowiedz
 • Loki(2019-03-27 22:15) Zgłoś naruszenie 30

  Jeżeli Czerwińska miałaby odrobinę godności, odeszłaby z tego terrarium. Praca dla morawieckiego, kaczyńskiego to hańba.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane