statystyki

Tryumf Trumpa w Azji: Nie ma już wojny, jest handel

autor: Radosław Korzycki05.03.2019, 07:03; Aktualizacja: 05.03.2019, 07:33
Chiny obiecały, że nie będą już manipulowały kursem juana

Chiny obiecały, że nie będą już manipulowały kursem juanaźródło: ShutterStock

Stany Zjednoczone sprzedadzą Wietnamowi 110 samolotów pasażerskich. I wycofują się z zaporowych ceł na chińską produkcję.

Wczoraj dziennik „USA Today” poinformował, że Stany Zjednoczone i Chiny są bliskie zawarcia porozumienia w sprawie obniżki ceł i wznowienia współpracy w wymianie handlowej. Gazeta, powołując się na serwis Bloomberga, napisała, że dla Pekinu kluczową sprawą było zniesienie taryf na swoją wartą 200 mld dol. rocznie produkcję. W zamian za to zobowiązano się na obniżenie dotychczasowych stawek celnych na amerykańskie samochody, produkty rolne, chemię oraz wiele innych towarów. Chińczycy mieli zaproponować, że zwiększą wartość importu wytworów rolnictwa z USA o 30 mld dol. rocznie.

Amerykanom zależało przede wszystkim na tym, by Pekin przestrzegał praw autorskich i patentów producentów z USA. Ważna dla ekipy Trumpa była też sprawa wykorzystania walut w rozliczeniach wzajemnych oraz kwestia regulacji przepływu technologii. To przełom w trwającej od siedmiu miesięcy wojnie celnej, którą wypowiedział Chińczykom amerykański prezydent.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane