statystyki

Sprzedaż czasopisma z dołączonymi suplementami diety jest dopuszczalna, ale pod kilkoma warunkami

autor: Jakub Styczyński08.03.2019, 16:00
Główny Inspektorat Sanitarny nie ma nic przeciwko temu.

Główny Inspektorat Sanitarny nie ma nic przeciwko temu.źródło: ShutterStock

W obecnym stanie prawnym producenci muszą tylko zadbać o odpowiednie opakowanie promowanego w ten sposób specyfiku, a kiosk sprzedający prasę z takim dodatkiem musi być zarejestrowany w sanepidzie – wynika ze stanowiska GIS.

Do najnowszego numeru miesięcznika „Kobieta i życie” firma Orkla Care dołączała próbki swojego suplementu diety Colon C mającego wspomagać utrzymywanie zdrowych jelit. Jak zauważa Tomasz Kaczyński, radca prawny, partner w Praktyce Life Sciences kancelarii DZP, to nowatorski sposób na promocję suplementów diety, który dotychczas stosowano głównie w odniesieniu do kosmetyków, np. kremów czy szamponów.

Pojawiła się jednak wątpliwość, czy ten sposób promocji suplementów diety jest legalny? Okazuje się, że Główny Inspektorat Sanitarny nie ma nic przeciwko temu. – Pod warunkiem że producent zadba o to, aby jego produkt nie mógł być zniszczony w łatwy sposób, i aby nie wydostawał się na zewnątrz – zastrzega Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. A tak było w przypadku Colonu C – każda dawka była szczelnie zapakowana w saszetkę, te zaś schowano w tekturowej kopercie, a sama gazeta dodatkowo ofoliowana.

Jest jednak pewien szkopuł. Rzecznik GIS uczula, że prasę z dołączonymi suplementami diety mogą sprzedawać jedynie te saloniki prasowe i kioski, które zarejestrowały się jako sprzedawcy żywności. A to z tego powodu, że działalność związana ze sprzedażą produktów spożywczych (a do takich należą suplementy diety) podlega rejestracji u wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Niedopełnienie tego obowiązku zagrożone jest sankcją w postaci kary pieniężnej nakładanej w trybie postępowania administracyjnego przez PWIS (zgodnie z art. 103 ust. 1 pkt 4 ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia, t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1541 ze zm.).


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane