statystyki

Sprzedaż czasopisma z dołączonymi suplementami diety jest dopuszczalna, ale pod kilkoma warunkami

autor: Jakub Styczyński08.03.2019, 16:00
Główny Inspektorat Sanitarny nie ma nic przeciwko temu.

Główny Inspektorat Sanitarny nie ma nic przeciwko temu.źródło: ShutterStock

W obecnym stanie prawnym producenci muszą tylko zadbać o odpowiednie opakowanie promowanego w ten sposób specyfiku, a kiosk sprzedający prasę z takim dodatkiem musi być zarejestrowany w sanepidzie – wynika ze stanowiska GIS.

Do najnowszego numeru miesięcznika „Kobieta i życie” firma Orkla Care dołączała próbki swojego suplementu diety Colon C mającego wspomagać utrzymywanie zdrowych jelit. Jak zauważa Tomasz Kaczyński, radca prawny, partner w Praktyce Life Sciences kancelarii DZP, to nowatorski sposób na promocję suplementów diety, który dotychczas stosowano głównie w odniesieniu do kosmetyków, np. kremów czy szamponów.

Pojawiła się jednak wątpliwość, czy ten sposób promocji suplementów diety jest legalny? Okazuje się, że Główny Inspektorat Sanitarny nie ma nic przeciwko temu. – Pod warunkiem że producent zadba o to, aby jego produkt nie mógł być zniszczony w łatwy sposób, i aby nie wydostawał się na zewnątrz – zastrzega Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. A tak było w przypadku Colonu C – każda dawka była szczelnie zapakowana w saszetkę, te zaś schowano w tekturowej kopercie, a sama gazeta dodatkowo ofoliowana.

Jest jednak pewien szkopuł. Rzecznik GIS uczula, że prasę z dołączonymi suplementami diety mogą sprzedawać jedynie te saloniki prasowe i kioski, które zarejestrowały się jako sprzedawcy żywności. A to z tego powodu, że działalność związana ze sprzedażą produktów spożywczych (a do takich należą suplementy diety) podlega rejestracji u wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Niedopełnienie tego obowiązku zagrożone jest sankcją w postaci kary pieniężnej nakładanej w trybie postępowania administracyjnego przez PWIS (zgodnie z art. 103 ust. 1 pkt 4 ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia, t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1541 ze zm.).


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane