Z końcem marca instytucje finansowe, które działają w Polsce na zasadzie jednolitego paszportu, a mają siedzibę w Wielkiej Brytanii, mogą utracić prawo do świadczenia usług – przestrzega Komisja Nadzoru Finansowego.
„KNF informuje, że w przypadku bezumownego brexitu podmioty z Wielkiej Brytanii działające na rynku finansowym będą miały status podmiotów z kraju trzeciego. Będą one mogły prowadzić działalność na terytorium Polski dopiero po przejściu stosownego postępowania przed Komisją Nadzoru Finansowego” – podał nadzór w opublikowanym we wtorek komunikacie. Przestrzegł też, że nowa sytuacja oznacza wzrost ryzyka wyłudzeń czy przedstawiania fałszywych ofert handlowych.
Na Wielką Brytanię przypada najwięcej notyfikacji działalności transgranicznej w Polsce. Jest ich ok. 80. Działalność transgraniczna polega na oferowaniu produktów finansowych bez posiadania placówek w kraju goszczącym. W Polsce są również trzy oddziały banków z siedzibą w Wielkiej Brytanii. JPMorgan i UBS to banki inwestycyjne, obsługujące dużych klientów. Ale FCE Bank działa też na rynku detalicznym – kredytuje zakupy samochodów marki Ford. FCE Bank nie odpowiedział na nasze pytanie o model funkcjonowania po wyjściu Londynu z UE. Przygotowując się na taką ewentualność, koncern Forda utworzył w 2018 r. bank w Niemczech. Nie ma informacji o rozpoczęciu przez niego działalności w Polsce.