statystyki

Rząd się sam wyżywi: Kto najbardziej ucierpi na goverment shutdown?

autor: Radosław Korzycki12.01.2019, 16:00
Departament Rolnictwa rozdaje ubogim bony na żywność. Shutdown spowodował zawieszenie programu i od stycznia w oczy ok. 13 mln ludzi zajrzał głód.

Departament Rolnictwa rozdaje ubogim bony na żywność. Shutdown spowodował zawieszenie programu i od stycznia w oczy ok. 13 mln ludzi zajrzał głód.źródło: PAP/EPA

Niemoralność shutdownu sprowadza się do tego, że w jego konsekwencji cierpią najbiedniejsi. Pensje ludzi, którzy decydują o tym, że nie ma ustawy budżetowej i wskutek tego zamykane są federalne instytucje, są wypłacane. Kongresmeni, senatorowie, ich personel oraz oczywiście cała ekipa Białego Domu na czele z prezydentem dostają pieniądze na czas. Portal Politico cały czas publikuje listy od Amerykanów, którzy opisują w nich, jak bardzo skomplikowało się im w ostatnich kilkunastu dniach życie.

A meryka żyje government shutdown – w związku z nieuchwaleniem budżetu wstrzymane zostały wypłaty dla ludzi zatrudnionych przez rząd federalny: wszystkich agencji, NASA, pracowników lotnisk czy parków narodowych. Chaos trwa już niemal trzy tygodnie. I potrwa, bo Donald Trump nie potrafi się porozumieć z demokratami, mającymi od 3 stycznia większość w Izbie Reprezentantów, w sprawie wydatków na bezpieczeństwo narodowe.

Prezydentowi chodzi o pieniądze na zrealizowanie jego głównej wyborczej obietnicy, czyli wybudowanie muru na granicy z Meksykiem. Zażądał od władzy ustawodawczej 5,7 mld dol. tylko na ten cel i dodatkowych kilku miliardów na inne związane z walką z imigrantami sprawy, m.in. budowę ośrodków internowania. Demokraci są skłonni wydać na całość nie więcej niż 1,5 mld. Przestrzeni do kompromisu nie ma.

Tymczasem z powodu zamrożenia płac cierpi ponad 800 tys. ludzi. Większości z nich przełożeni nakazali siedzieć w domu aż do momentu, kiedy zostanie uchwalony budżet i uruchomione zostaną środki na ich pensje, ale już służby mundurowe, np. pracownicy Agencji Bezpieczeństwa Transportu (Transportation Security Administration), odpowiedzialni m.in za kontrolę bagażu na lotniskach, muszą przychodzić do pracy, choć nie dostaną za nią pieniędzy.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane