statystyki

Największe sukcesy i porażki. Podatkowe podsumowanie 2018 r.

autor: Łukasz Zalewski07.01.2019, 07:36; Aktualizacja: 07.01.2019, 09:07
podatki pieniądze

Specjaliści nie mieli też żadnego problemu z wytypowaniem bubli – czy szerzej – zmian niekorzystnych.źródło: ShutterStock

Rok 2018 przyniósł podatnikom kolejny duży pakiet zmian podatkowych. Wspólnie z ekspertami przygotowaliśmy więc zestawienie tych najlepszych i najgorszych z punktu widzenia podatników. Uwzględniliśmy w nim zarówno przepisy, które zostały uchwalone w 2018 r. i weszły w życie w trakcie ubiegłego roku, jak i obowiązujące od 1 stycznia 2019 r.

Typując hit, eksperci kierowali się tym, czy rozwiązanie pozytywnie wpłynęło lub wpłynie na prowadzenie działalności gospodarczej oraz czy jest ono korzystne dla obywateli. Typując zaś bubel, brali pod uwagę to, czy dany przepis utrudni życie firmom i osobom fizycznym oraz czy jest niejasny i może rodzić spory z fiskusem. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, nie było trudności ze znalezieniem hitu. Jest nim nowa ulga IP Box w CIT i PIT. Specjaliści nie mieli też żadnego problemu z wytypowaniem bubli – czy szerzej – zmian niekorzystnych. Na pierwszym miejscu uplasowały się ex aequo zmiany w podatku u źródła, nowe regulacje nakładające obowiązek raportowania schematów podatkowych oraz exit tax dla osób fizycznych.

Hity

IP Box

Nowa ulga w CIT i PIT, ze stawką 5 proc.

Dr Wojciech Sztuba, partner zarządzający TPA Poland

Nowe regulacje dotyczące inwestycji w badania i rozwój z założonym obniżeniem opodatkowania CIT do poziomu 5 proc. mają w końcu szansę stworzyć zachętę do relokacji do Polski funkcji R&D w koncernach transgranicznych.

Dr Irena Ożóg , partner zarządzający w Ożóg Tomczykowski

To bardzo korzystna zamiana, która będzie skutkowała dużymi oszczędnościami podatkowymi oraz wpłynie na rozwój działalności badawczo-rozwojowej w Polsce.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane