statystyki

Wspólnicy zgromadzą się przed komputerami

autor: Patryk Słowik18.12.2018, 08:54; Aktualizacja: 18.12.2018, 08:58
Przedstawiciele doktryny oraz praktycy od lat starają się wyinterpretować z kodeksu spółek handlowych coś, czego w nim nie ma, by ułatwić prowadzenie biznesu.

Przedstawiciele doktryny oraz praktycy od lat starają się wyinterpretować z kodeksu spółek handlowych coś, czego w nim nie ma, by ułatwić prowadzenie biznesu.źródło: ShutterStock

Zgromadzenie wspólników w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością będzie mogło być organizowane przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Wystarczy, że taką możliwość będzie przewidywała umowa spółki. To sedno prezydenckiego projektu nowelizacji kodeksu spółek handlowych, który Andrzej Duda złożył do laski marszałkowskiej.

Prezydent w uzasadnieniu przypomina, że to właśnie spółka z o. o. jest najczęściej wybieraną formą prawną spółki umożliwiającą prowadzenie działalności gospodarczej. Jednym z wymogów jest zaś konieczność corocznego przeprowadzenia zgromadzenia wspólników w celu udzielenia absolutorium członkom zarządu. Organizacja takiego spotkania zaś stanowi często kłopot organizacyjno-techniczny. Powód? Wspólnikami w znacznej liczbie podmiotów są osoby zagraniczne – zarówno fizyczne, jak i prawne. Zebranie wszystkich w jednej sali nie jest łatwe, a bez wątpienia jest kosztowne, gdy ktoś np. przebywa na co dzień na innym kontynencie. Stąd pomysł głowy państwa: by obradować za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających transmisję obrad w czasie rzeczywistym. Przy czym w projekcie ustawy chodzi jedynie o stworzenie takiej możliwości, a nie obowiązku.

Dziś co do zasady jest tak, że zgromadzenia wspólników spółek z o. o. odbywają się w siedzibie spółki, czyli w praktyce w miejscowości, w której ta siedziba się znajduje. Wyjątkowo dopuszczane jest odbycie zgromadzenia w innym miejscu, przy czym nadal powinno się ono znajdować na terenie Polski. Podejmowanie uchwał przez internet jest możliwe jedynie wówczas, gdy spółka została założona w internetowym systemie S-24. Podjęcie uchwały w tym trybie wymaga uczestnictwa wszystkich wspólników.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane