statystyki

Trzy miesiące na okiełznanie chińskiego smoka

autor: Jakub Kapiszewski05.12.2018, 07:40; Aktualizacja: 05.12.2018, 08:28
Po zakończeniu drugiej rundy amerykańskie cła obejmowałyby więc chińskie towary o wartości 250 mld dol., czyli niewiele mniej niż połowę tego, co przedsiębiorstwa z Państwa Środka wysyłają na drugi brzeg Pacyfiku.

Po zakończeniu drugiej rundy amerykańskie cła obejmowałyby więc chińskie towary o wartości 250 mld dol., czyli niewiele mniej niż połowę tego, co przedsiębiorstwa z Państwa Środka wysyłają na drugi brzeg Pacyfiku.źródło: ShutterStock

Waszyngton i Pekin dały sobie kwartał na dogadanie się w kwestii handlu. Pytanie brzmi, na jakie ustępstwa gotowe jest Państwo Środka.

Chiny i USA chcą wyciszyć trwającą od roku konfrontację handlową. W praktyce dogadanie się oznacza ustępstwa po stronie Chin w obszarach, co do których Amerykanie (i nie tylko oni) od dawna zgłaszają wątpliwości. – W naszej ekipie gospodarczej jest 100 proc. zgody, że to porozumienie musi być realne, a to znaczy: żadnych obietnic składanych na miękko. To ma być lista konkretnych działań i konkretnych dat, kiedy będą przeprowadzane – powiedział dziennikowi „Financial Times” Steven Mnuchin, sekretarz skarbu USA.

Na zachętę i jako wyraz dobrej woli prezydent Donald Trump odłożył następną turę podwyżek ceł na towary sprowadzane z Chin do USA. Wraz z nowym rokiem stawka na kolejną partię dóbr, których import do Stanów Zjednoczonych ma roczną wartość ok. 200 mld dol., miała wzrosnąć z 10 do 25 proc. W ramach pierwszej rundy rząd USA obłożył import chińskich towarów o wartości 50 mld dol. 25-procentowym cłem. Ten proces zakończył się w drugiej połowie sierpnia.

Po zakończeniu drugiej rundy amerykańskie cła obejmowałyby więc chińskie towary o wartości 250 mld dol., czyli niewiele mniej niż połowę tego, co przedsiębiorstwa z Państwa Środka wysyłają na drugi brzeg Pacyfiku. To oznacza, że nawet gdyby Pekin zdecydował się na cła odwetowe na dobra o podobnej wartości, pokryłby nimi całość swojego importu z USA, podczas gdy Trump wciąż miałby gigantyczne pole manewru.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane