statystyki

Trzy miesiące na okiełznanie chińskiego smoka

autor: Jakub Kapiszewski05.12.2018, 07:40; Aktualizacja: 05.12.2018, 08:28
Po zakończeniu drugiej rundy amerykańskie cła obejmowałyby więc chińskie towary o wartości 250 mld dol., czyli niewiele mniej niż połowę tego, co przedsiębiorstwa z Państwa Środka wysyłają na drugi brzeg Pacyfiku.

Po zakończeniu drugiej rundy amerykańskie cła obejmowałyby więc chińskie towary o wartości 250 mld dol., czyli niewiele mniej niż połowę tego, co przedsiębiorstwa z Państwa Środka wysyłają na drugi brzeg Pacyfiku.źródło: ShutterStock

Waszyngton i Pekin dały sobie kwartał na dogadanie się w kwestii handlu. Pytanie brzmi, na jakie ustępstwa gotowe jest Państwo Środka.

Chiny i USA chcą wyciszyć trwającą od roku konfrontację handlową. W praktyce dogadanie się oznacza ustępstwa po stronie Chin w obszarach, co do których Amerykanie (i nie tylko oni) od dawna zgłaszają wątpliwości. – W naszej ekipie gospodarczej jest 100 proc. zgody, że to porozumienie musi być realne, a to znaczy: żadnych obietnic składanych na miękko. To ma być lista konkretnych działań i konkretnych dat, kiedy będą przeprowadzane – powiedział dziennikowi „Financial Times” Steven Mnuchin, sekretarz skarbu USA.

Na zachętę i jako wyraz dobrej woli prezydent Donald Trump odłożył następną turę podwyżek ceł na towary sprowadzane z Chin do USA. Wraz z nowym rokiem stawka na kolejną partię dóbr, których import do Stanów Zjednoczonych ma roczną wartość ok. 200 mld dol., miała wzrosnąć z 10 do 25 proc. W ramach pierwszej rundy rząd USA obłożył import chińskich towarów o wartości 50 mld dol. 25-procentowym cłem. Ten proces zakończył się w drugiej połowie sierpnia.

Po zakończeniu drugiej rundy amerykańskie cła obejmowałyby więc chińskie towary o wartości 250 mld dol., czyli niewiele mniej niż połowę tego, co przedsiębiorstwa z Państwa Środka wysyłają na drugi brzeg Pacyfiku. To oznacza, że nawet gdyby Pekin zdecydował się na cła odwetowe na dobra o podobnej wartości, pokryłby nimi całość swojego importu z USA, podczas gdy Trump wciąż miałby gigantyczne pole manewru.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane