statystyki

KNF umożliwi firmom testowanie pomysłów na biznes w piaskownicy

autor: Łukasz Wilkowicz25.10.2018, 08:16; Aktualizacja: 25.10.2018, 08:19
knf <a href="http://www.shutterstock.com/gallery-1241473p1.html?cr=00&pl=edit-00">Mattz90</a> / <a href="http://www.shutterstock.com/editorial?cr=00&pl=edit-00">Shutterstock.com</a>

Rozpoczęcie naboru nie oznacza jeszcze operacyjnego rozruchu nowego projektu.źródło: ShutterStock

KNF dołącza do tych nadzorców rynku, którzy umożliwiają przedsiębiorcom testowanie innowacyjnych rozwiązań i instrumentów.

Nabiera kształtów zapowiadana od kilku miesięcy tzw. piaskownica regulacyjna. To mechanizm pozwalający firmom chcącym zadebiutować z nową usługą lub modelem działania na sprawdzenie, czy ich projekt ma szansę się przyjąć bez długiego i często kosztownego procesu licencyjnego. Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, ogłosi dziś nabór na operatorów piaskownicy.

Ma ona funkcjonować w modelu zdecentralizowanym. Operatorem może być np. bank, ale też akcelerator start-upów czy inny podmiot mający odpowiednie kwalifikacje i możliwości przeprowadzenia testów. Środowisko testowe może być zarówno wirtualne, czyli w postaci systemu komputerowego symulującego zachowania rynkowe, jak i działające na rzeczywistych klientach, chociaż bez możliwości zaangażowania przez nich rzeczywistych środków finansowych. Zarówno środowiska testowe, jak i testujące swoje rozwiązania start-upy i operatorzy piaskownicy będą monitorowani i wspierani merytorycznie przez nadzór finansowy.

Rozpoczęcie naboru nie oznacza jeszcze operacyjnego rozruchu nowego projektu. Ale jego realizacja jest już zaawansowana. Przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego spotykali się już z przedstawicielami zarówno branży finansowej, jak i funduszy działających w segmencie fintech, czyli firm technologicznych zajmujących się finansami. Z informacji DGP wynika, że wśród banków zainteresowanie statusem operatora piaskownicy wyrażały PKO BP, Alior Bank czy BGŻ BNP Paribas.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane