statystyki

KNF umożliwi firmom testowanie pomysłów na biznes w piaskownicy

autor: Łukasz Wilkowicz25.10.2018, 08:16; Aktualizacja: 25.10.2018, 08:19
knf <a href="http://www.shutterstock.com/gallery-1241473p1.html?cr=00&pl=edit-00">Mattz90</a> / <a href="http://www.shutterstock.com/editorial?cr=00&pl=edit-00">Shutterstock.com</a>

Rozpoczęcie naboru nie oznacza jeszcze operacyjnego rozruchu nowego projektu.źródło: ShutterStock

KNF dołącza do tych nadzorców rynku, którzy umożliwiają przedsiębiorcom testowanie innowacyjnych rozwiązań i instrumentów.

Nabiera kształtów zapowiadana od kilku miesięcy tzw. piaskownica regulacyjna. To mechanizm pozwalający firmom chcącym zadebiutować z nową usługą lub modelem działania na sprawdzenie, czy ich projekt ma szansę się przyjąć bez długiego i często kosztownego procesu licencyjnego. Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, ogłosi dziś nabór na operatorów piaskownicy.

Ma ona funkcjonować w modelu zdecentralizowanym. Operatorem może być np. bank, ale też akcelerator start-upów czy inny podmiot mający odpowiednie kwalifikacje i możliwości przeprowadzenia testów. Środowisko testowe może być zarówno wirtualne, czyli w postaci systemu komputerowego symulującego zachowania rynkowe, jak i działające na rzeczywistych klientach, chociaż bez możliwości zaangażowania przez nich rzeczywistych środków finansowych. Zarówno środowiska testowe, jak i testujące swoje rozwiązania start-upy i operatorzy piaskownicy będą monitorowani i wspierani merytorycznie przez nadzór finansowy.

Rozpoczęcie naboru nie oznacza jeszcze operacyjnego rozruchu nowego projektu. Ale jego realizacja jest już zaawansowana. Przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego spotykali się już z przedstawicielami zarówno branży finansowej, jak i funduszy działających w segmencie fintech, czyli firm technologicznych zajmujących się finansami. Z informacji DGP wynika, że wśród banków zainteresowanie statusem operatora piaskownicy wyrażały PKO BP, Alior Bank czy BGŻ BNP Paribas.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane