statystyki

Własne źródła prądu albo czarna dziura

autor: Karolina Baca-Pogorzelska, Justyna Piszczatowska04.10.2018, 07:33; Aktualizacja: 04.10.2018, 08:01
Jednym z paradoksów obecnej sytuacji w energetyce jest to, że niechętnie widziana w Polsce przez obecny rząd energetyka odnawialna jest coraz tańsza.

Jednym z paradoksów obecnej sytuacji w energetyce jest to, że niechętnie widziana w Polsce przez obecny rząd energetyka odnawialna jest coraz tańsza.źródło: ShutterStock

Hurtowe ceny w kontraktach na przyszły rok są o połowę wyższe niż rok temu, dlatego przedsiębiorcy zaczynają szukać alternatywy.

Odbiorcy przemysłowi zdali sobie sprawę, że wzrost cen prądu nie będzie zjawiskiem przejściowym i zastanawiają się, czy pogodzić się z trwałym pogorszeniem rentowności, czy zadbać o zapewnienie sobie tańszych dostaw.

Mieć własny prąd

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W lepszej sytuacji są firmy, które same wytwarzają energię. Jak KGHM, który jest największym w Polsce konsumentem prądu i jednym z najważniejszych odbiorców błękitnego paliwa. Sporą część, bo ok. 20 proc. potrzebnej energii, czerpie z własnych źródeł. Udział rachunków za prąd w kosztach firmy to ok. 5,5 proc., dlatego rosnące ceny to dla firmy poważne obciążenie. – Trwają rozmowy handlowe z partnerami, dlatego nie możemy wypowiadać się na temat przyszłych kontraktów. Priorytetem jest zawsze zapewnienie ciągłości produkcji i bezpieczeństwa dostaw – mówi nam Lidia Marcinkowska, dyrektor naczelny ds. komunikacji.

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) od lat stawiała na własne źródła energii, wykorzystując m.in. kopalniany metan czy odpady poprodukcyjne. Jednak w procesie restrukturyzacji sprzedała „energetyczną nogę” PGNiG Termika. – Teraz jesteśmy tylko dostawcą paliwa dla nich – mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW. Pojawił się pomysł zagospodarowania terenów po nieczynnej kopalni Krupiński – miałaby tam powstać elektrownia szczytowo-pompowa. – Ale to nie byłaby nasza inwestycja, ten teren już nie należy do nas – dodaje.


Pozostało jeszcze 42% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane