Źródła finansowania leczenia, mierniki jego skuteczności oraz jakość usług – to niektóre z tematów, które będą poruszane na panelach dyskusyjnych podczas IX Forum Ochrony Zdrowia.
Konferencja organizowana podczas XXVIII Forum Ekonomicznego, które odbędzie się w dniach 4–6 września 2018 r. w Krynicy-Zdroju, została zaplanowana jako druga z cyklu narodowych debat o zdrowiu pod hasłem „medycyna, finanse, gospodarka”. – Zdrowie jest kluczowym dla państwa elementem. Musimy rozmawiać o tym, jak lokować środki w systemie i jak mierzyć skuteczność ich wydawania – przekonywał minister zdrowia Łukasz Szumowski, zapowiadając nadchodzące forum.
Resort zdrowia wyjaśnia, że projekt narodowych debat pod tytułem „Wspólnie dla zdrowia! Rozmawiamy, słuchamy, działamy – dialog o zdrowiu” ma być ogólnopolską merytoryczną dyskusją o przyszłości ochrony zdrowia w Polsce. Kolejne konferencje będą się odbywać w różnych miastach do czerwca 2019 r.
Jednym z głównych wydarzeń krynickiej konferencji może okazać się rządowa debata poświęcona zdrowiu, w której oprócz ministra zdrowia wezmą udział minister finansów Teresa Czerwińska, Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny, Jerzy Kwieciński z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Marek Zagórski, szef resortu cyfryzacji, oraz rzeczniczka prasowa rządu minister Joanna Kopcińska.
Jak tłumaczy ministerstwo, zdrowie to nie tylko pacjenci, ale także ważny podmiot na gospodarczej mapie państwa, reprezentujący dużych pracodawców, innowatorów, badaczy, przedsiębiorców. A także strategiczny element systemu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Dlatego o planach należy rozmawiać w szerokim gronie, biorąc pod uwagę aspekty społeczne, ale również możliwości rozwoju przedsiębiorczości czy innowacji w medycynie.
Kolejnym dyskutowanym zagadnieniem podczas forum będą źródła finansowania zdrowia. Eksperci zastanowią się, jaki model ekonomiczny ochrony zdrowia powinno się przyjąć w długiej perspektywie.
Jednym z pomysłów, który zostanie wnikliwie przeanalizowany, jest możliwość przejścia z modelu płacenia za usługę do płacenia za jakość oraz efektywność, czyli uzależnienie finansowania usług od realnej poprawy zdrowia pacjenta. – Najważniejsza jest jakość świadczenia, a nie koszt jego realizacji – mówi Łukasz Szumowski, minister zdrowia. I dodaje: „Jesteśmy w trakcie omawiania docelowego modelu systemu ochrony zdrowia w Polsce. Jak przejść na model płacenia za efekty value-based, czyli to, że najważniejsza jest jakość świadczonych usług, a nie tylko fakt zrealizowania danego świadczenia”.
Obecnie wycenia się konkretną procedurę i państwo płaci niezależnie od tego, jak jest ona wykonana. – To w ogóle nie pozwalało na ocenę, na ile ta usługa była skuteczna, bezpieczna, potrzebna pacjentowi i co dalej z tym pacjentem. Jeśli chcemy sprawdzić, czy poprzez działania terapeutyczne osiągamy efekt, to ocena jakości jest niezwykle ważna – przekonuje Łukasz Szumowski. – Nowe podejście musi zawierać nie tylko procedury medyczne czy prawne, ale też profilaktyczne. Wiemy przecież, że zdrowy styl życia ma znacznie większy wkład w dobrostan populacji niż same działania terapeutyczne – dodaje.
Eksperci będą się też zastanawiać, jaki model współpracy czy partnerstwa publiczno-prywatnego mógłby się sprawdzić w Polsce. Obecny system będzie analizowany również z perspektywy pacjentów – choćby podczas rozmów o podziale środków (które obecnie są dzielone na województwa) – eksperci ocenią, jak to się przekłada na równy dostęp do leczenia.
Wydarzeniem tegorocznego forum ma być też prezentacja wyników kolejnego „Rankingu Forum Ochrony Zdrowia”. W 2017 r. Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, Centrum Gospodarcze im. Mikołaja Kopernika oraz Europejskie Centrum Strategii i Polityk w Ochronie Zdrowia przedstawiły pierwszy taki ranking. W tym roku organizatorzy ponownie chcą wyróżnić najlepiej rozwijające się i innowacyjne firmy, które zajmują się produkcją sprzętu i produktów medycznych albo świadczą zdrowotne usługi.
Jerzy Bochyński z Instytutu Studiów Wschodnich, organizatora Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, podkreśla, że tematyka zdrowotna doskonale wpasowuje się w idee hasła przewodniego forum, czyli „Europa wspólnych wartości, Europa wspólnych interesów”.
XXVIII Forum Ekonomiczne to jedna z największych konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej, przyjedzie na nią ponad 4 tys. gości. Swoje poglądy dotyczące aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie wymienią szefowie rządów i parlamentów, ministrowie i parlamentarzyści, prezesi największych spółek, eksperci, przedstawiciele świata nauki, kultury oraz mediów z ponad 60 krajów.