statystyki

Wojna o sklepy na Lotnisku Chopina

autor: Krzysztof Śmietana31.07.2018, 07:53; Aktualizacja: 31.07.2018, 08:35
15,8 mln podróżnych Lotnisko Chopina obsłużyło w 2017 r.

15,8 mln podróżnych Lotnisko Chopina obsłużyło w 2017 r.źródło: ShutterStock

Francuska spółka zarzuca zarządcy portu naruszenie unijnego prawa konkurencji.

Spór o sklepy na Lotnisku Chopina zatacza coraz szersze kręgi. Lagardere Travel Retail (LTR), która na początku lipca, po wygaśnięciu starej umowy, musiała opuścić 15 sklepów w terminalu, chce swoich racji dochodzić nie tylko w sądzie, ale także przed Komisją Europejską. Zamierza tam pokazać, że Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze narusza unijne prawo konkurencji. Tymczasem należący do Francuzów LTR w tej bitwie poniósł właśnie pierwszą porażkę. Sąd odrzucił wniosek o zabezpieczenie powództwa firmy przeciw PPL i Baltonie. Dotychczasowy najemca liczył, że do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sporu sędziowie zakażą przekazywania sklepów nowemu operatorowi. Według PPL decyzja sądu potwierdziła, że zarządca lotniska ma rację w tym sporze.

O co w nim chodzi? Umowa najmu 15 lokali z firmą LTR skończyła się pod koniec czerwca. Według tej spółki konkurs na nowego najemcę był jedynie pozorny. Uważa, że Baltona w postępowaniu w praktyce nie złożyła żadnej oferty, a do jej wyboru wyszło w drodze negocjacji z PPL. Według Andrzeja Kacperskiego, prezesa polskiego oddziału LTR, przy uwzględnieniu rabatu czynszowego udzielonego przez PPL Baltonie jego oferta była o co najmniej 83 mln zł lepsza (chodzi o spodziewane przychody dla lotniska z tytułu najmu). LTR uważa, że ostatnia decyzja sądu nie przesądza ostatecznie, jak zakończy się ten konflikt.

Tymczasem PPL kwestionuje podawane przez firmę wyliczenia. Szefowie lotniska twierdzą, że wynajęcie 14 sklepów Baltonie będzie korzystniejsze dla lotniska, bo firma LTR mimo znacznego wzrostu liczby podróżnych na Okęciu zaproponowała jedynie symboliczny wzrost czynszu. Dodają, że dotychczas LTR miał niemal monopol na Okęciu, bo firma wynajmowała ponad 90 proc. powierzchni handlowej. Teraz część sklepów – blisko 49 proc. będzie w gestii LTR, a 46 proc. w gestii Baltony. Niewielki udział w tym torcie przypadnie jeszcze firmom Kruk i Keraniss.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Filipek(2018-08-09 10:39) Zgłoś naruszenie 20

    Te ceny to mają z kosmosu, leciałem stamtąd enterem do Grecji w lipcu to aż się złapałem za głowę. Rozumiem, że na kawie chcą zarobić, ale takie rzeczy jak woda powinny być w normalnych pieniądzach.

    Odpowiedz
  • o(2018-07-31 08:58) Zgłoś naruszenie 11

    mają o co się bić, 0,5 litra wody kosztuje 5 zł, to jest interes, ciekawe czy na lotniskach we Fracji jsa sklepy zagraniczne

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane