Otwarcie sklepu zoologicznego jest dość kosztowne. Niestety, nie wystarczą środki, które na założenie firmy można uzyskać z Urzędu Pracy (około 18,5 tys. zł).

- Na zatowarowanie potrzeba około 100 tys. zł - mówi Marcin Tocko, właściciel sklepu zoologiczno-wędkarskiego Szrek.

Przyjmuje się, że wraz z wyposażeniem jest to koszt około 2,5 tys. zł za mkw. Do tego trzeba doliczyć wydatki na remont lokalu - koszt zależy od zakresu zmian, średnio kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli zamierzamy otworzyć sklep w centrum handlowym, koszty będą dwa razy wyższe.

- Jedną z ważniejszych rzeczy jest klimatyzacja i wentylacja, które pomogą utrzymać odpowiednią temperaturę w sklepie. Dla gryzoni wynosi ona 20-22 stopnie. W sklepie natomiast nie powinna przekraczać 25 stopni - zauważa właściciel jednego ze sklepów zoologicznych w warszawskim centrum handlowym.

Sklep zoologiczny musi spełniać wymogi sanepidu. A jest wśród nich obowiązek stworzenia zaplecza dla personelu oraz łazienki i toalety. Musi też znaleźć się osobne zaplecze do obsługi sklepu, gdzie staną wanny i umywalki do mycia kuwet i akwariów.

Meble stanowiące wyposażenie placówki można kupić w każdym zakładzie, specjalizującym się w produkcji regałów sklepowych. Akwaria, terraria, grzałki, chłodziarko-zamrażalkę, różnego rodzaju akcesoria, karmy dla zwierząt znajdziemy w hurtowniach zoologicznych, których obecnie jest w kraju ponad 300.

Poza tym trzeba zakupić kasę fiskalną. Koszty utrzymania lokalu w centrum handlowym to co najmniej kilka tysięcy złotych miesięcznie, plus dosyć wysokie wydatki na podgrzewanie i oświetlanie akwariów i terrariów.

By osiągać zyski, miesięczny obrót w małym sklepie powinien sięgać minimum 25 tys. zł. Powinien on być przynajmniej cztery razy wyższy, gdy zamierzamy prowadzić go w centrum handlowym. Na zwrot z inwestycji trzeba więc poczekać dwa, trzy lata.

KONWENCJA O OCHRONIE ZAGROŻONYCH GATUNKÓW

CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) - konwencja ustanowiona 3 marca 1973 r., dotycząca regulacji w sprawie międzynarodowego obrotu zagrożonymi wyginięciem gatunkami roślin i zwierząt. W Polsce ratyfikowana w 1989 roku. CITES obejmuje ochroną ponad 5 tys. gatunków zwierząt i 29 tys. gatunków roślin. Są to m.in. morskie koralowce, małże, koniki morskie, skorpiony, ptaszniki, boa, pytony, żółwie lądowe, krokodyle, jaszczurki, w tym legwany, warany, kameleony oraz prawie wszystkie papugi. Pełna lista jest dostępna na stronie - www.mos.gov.pl/cites-ma/.

JAKIE WARUNKI OFERUJĄ HURTOWNIE

● zamówienia przez internet,

● programy lojalnościowe dla stałych klientów,

● upusty przy większym zamówieniu,

● import towarów na specjalne zamówienie,

● płatności realizowane na podstawie faktur elektronicznych.