statystyki

Bezdymny węgiel made in Poland?

autor: Karolina Baca-Pogorzelska17.07.2018, 07:42; Aktualizacja: 17.07.2018, 08:34
węgiel kamienny

Czy Polska skorzysta z doświadczeń Wyspiarzy?źródło: ShutterStock

Brytyjski CPL Industry uzależnia budowę swej fabryki za ok. 80 mln zł na Śląsku od ostatecznego kształtu przepisów o jakości paliw stałych. 27 lipca będzie głosował nad nią Senat

Foynes, 250 km na południowy zachód od Dublina. To tu mieści się jedna z dwóch fabryk największego w UE producenta wysokokalorycznych brykietów bezdymnych. Każda z nich produkuje 250 tys. ton produktu rocznie. Cały proces od zmieszania węgla z antracytem i koksem naftowym przez suszenie, zmieszanie z biomasą, żywicą syntetyczną i brykietowanie po zapakowanie w worki trwa 45 min. Linię produkcyjną obsługuje 16 osób, tylko trochę pobrudzonych na czarno. Głośna suszarka i taśmociągi to główne elementy wyposażenia niewielkiego zakładu nad rzeką Shannon, gdzie w ciągu godziny powstaje 28–30 ton.

Przy spalaniu twardego brykietu emisja odpowiedzialnych za smog pyłów PM2,5 i PM10 jest pięcio-, sześciokrotnie mniejsza, a CO2 – o 14 proc. mniejsza niż przy wykorzystaniu nawet dobrej jakości węgla kamiennego. Wielka Brytania i Irlandia, które przepisy antysmogowe mają od lat, w wyznaczonych strefach bez dymu nie dopuszczają już do spalania klasycznego węgla przez odbiorców indywidualnych. Normy dymu dla paliw używanych w domowych piecach to 5 g/h – dla porównania w przypadku węgla kamiennego norma wynosi 20 g/h, a brunatnego – 30 g/h. Irlandczycy od jesieni zakażą spalania paliw opartych na węglu, z wyjątkiem tych bezdymnych. Po okresie przejściowym nowe prawo będzie obowiązywać w pełni od 2019 r.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • a(2018-07-17 11:50) Zgłoś naruszenie 80

  @ Andrzej - po co? Kupić tą technologię od Irlandczyków i Angoli. Lub pozwolić im tu na korzystnych warunkach produkować te brykiety. Polacy potrzebują pracy w kraju. A brykiety będzie można dalej sprzedawać. Tu pracujący, tu będą płacić podatki.

  Odpowiedz
 • CO i Co i reszta świata(2018-07-23 12:27) Zgłoś naruszenie 50

  Ha - ja nawet znam technologie na darmowa sprzedaż ciepła--palicie ognisko pod kaloryferem a lasy w Brukselce sadzi Buzek.

  Odpowiedz
 • Andrzej(2018-07-17 11:06) Zgłoś naruszenie 37

  Zamknąć kopalnie...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane