statystyki

Ranking mocy: Polska dwudziestym szóstym imperium [OPINIA]

autor: Piotr Arak10.07.2018, 07:28; Aktualizacja: 10.07.2018, 07:48
Wraz z osłabianiem się krajów zachodnich Polska ma szansę stać się middle power regionu. Do tego trzeba jednak zatrzymać spadek populacji i zapewnić wysoki wzrost gospodarczy.

Wraz z osłabianiem się krajów zachodnich Polska ma szansę stać się middle power regionu. Do tego trzeba jednak zatrzymać spadek populacji i zapewnić wysoki wzrost gospodarczy.źródło: ShutterStock

 Polska jest 26. krajem na świecie, a siódmym w Europie pod względem mocy na arenie międzynarodowej. W globalnym rankingu mocy Instytutu InEuropa nasz kraj uplasował się obok Tajlandii, Kazachstanu i Norwegii. Ranking mocy jest publikowany corocznie i pokazuje drogę 168 krajów od 1991 r. Uwzględnia czynniki takie jak wojsko, produkcja broni, wielkość gospodarki, kraju, populacji i starzenie się, rating długu krajowego czy skuteczność dyplomacji.

Wysoką pozycję Warszawy podtrzymuje silny wzrost gospodarczy i zaufanie inwestorów. Polska ma niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, ale w kolejnych latach w porównaniu z innymi krajami negatywnie będzie wpływało na jej pozycję starzenie się społeczeństwa i zmniejszanie się populacji. W Indeksie Mocy Państw 2018 zajmujemy 26. miejsce na 168 krajów, uzyskując 0,66 pkt, i w rankingu znaleźliśmy się tuż za Tajlandią, Argentyną i Nigerią. Bezpośrednio za Polską znalazły się Kazachstan, RPA, Norwegia i Ukraina, a dalej Wietnam, Holandia czy Iran.

Począwszy od 1991 r., widoczny jest wyraźny wzrost znaczenia naszego kraju (co odzwierciedla awans z miejsca 33. na 26.), ale w tym roku wynik jest taki sam jak w poprzednim. W latach 2014–2015 było lepiej: zajmowaliśmy 24. miejsce, dzięki temu, że kraje rozwijające się miały mniejsze gospodarki i populacje w porównaniu do reszty świata.

Polska, niegdyś będąca peryferiami, przechodząca przez czas półperyferii, czyli państwa, które tylko przez skuteczność dyplomatyczną i sieć powiązań gospodarczych jest w stanie raz na jakiś czas odgrywać ważną rolę na świecie, chce zostać średnią potegą (middle power). Dzięki takiemu ujęciu nasz kraj zyskiwałaby w warstwie opisowej status wskazujący na rolę lidera w swoim regionie.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane