Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył, że eksport ropy naftowej w regionie może być zagrożony, jeśli USA będą wywierać nacisk na swoich sojuszników, aby zaprzestać importu irańskiej ropy naftowej - podała we wtorek oficjalna strona prezydenta Rowhaniego.

We wtorek przedstawiciel Departamentu Stanu USA Brian Hook oświadczył, że administracja amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa będzie rozpatrywać wnioski o zwolnienie z sankcji gospodarczych nałożonych na Iran przypadek po przypadku. Dodał, że Stany Zjednoczone chcą ostatecznie zredukować do zera przychody Iranu z eksportu ropy naftowej.

"Amerykanie utrzymują, że chcą całkowicie wstrzymać irański eksport ropy. Nie rozumieją znaczenia tego stwierdzenia, ponieważ jest to niezrozumiałe, że irańska ropa nie może być eksportowana, podczas gdy ropa z tego regionu może być" - powiedział Rowhani podczas poniedziałkowej wizyty w Szwajcarii.

"Jeśli wy (Amerykanie) potraficie, zróbcie to i zobaczycie, jaki będzie rezultat" - dodał.

"To naprawdę czysta wyobraźnia, bezpodstawna, niesprawiedliwa, że pewnego dnia wszyscy producenci ropy naftowej będą mogli eksportować swoją ropę, z wyjątkiem Iranu" - podsumował.

Prezydent Iranu, który przybył w poniedziałek do Szwajcarii, przeprowadził dwie tury rozmów w prezydentem Konfederacji Szwajcarskiej Alainem Bersetem, na temat umów bilateralnych między oboma państwami i umowy nuklearnej.

"Wszyscy jesteśmy świadomi, że zapowiedziane przez Stany Zjednoczone wycofanie się (z umowy) może spowolnić lub podważyć poczynione postępy" - oświadczył we wtorek Berset.

"Z punktu widzenia Szwajcarii ta umowa okazała się bezprecedensowym sukcesem. Ale dziś jest niepewność, którą chcemy zmniejszyć" - dodał prezydent.

W przeszłości - jak zauważa Reuters - władze Iranu groziły, że mogą zablokować cieśninę Ormuz, przez którą przechodzi jedna trzecia ropy naftowej transportowanej drogą morską na całym świecie.

Iran jest trzecim największym producentem ropy w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). Dziennie eksportuje około 2 mln baryłek ropy naftowej.

8 maja prezydent Trump podjął decyzję o wycofaniu się USA z umowy nuklearnej z Iranem i ponownym wprowadzeniu wszystkich sankcji nałożonych na ten kraj, które obowiązywały przed zawarciem umowy. Część sankcji ma wejść ponownie w życie po upływie 90-dniowego okresu przejściowego, tj. 6 sierpnia, a część po 180 dniach, czyli 4 listopada.