Osoby, które planują pożyczyć pieniądze na dowolny cel, mogą spać spokojnie. Banki nie tylko nie ograniczają akcji kredytowej w tym segmencie, ale wręcz rozwijają ją i promują.
Na przykład w Allianz Banku do końca marca można wziąć pożyczkę z maksymalnym oprocentowaniem 12,9 proc., a przedstawiciele wolnych zawodów mogą liczyć na jeszcze niższe odsetki i obniżoną prowizję. Stali klienci Lukas Banku w promocji dostaną pożyczkę z oprocentowaniem także do 12,9 proc. Niższe oprocentowanie dotyczy kredytów powyżej 10 tys. zł. Składając wniosek przez internet lub telefon, dostaniemy obniżkę oprocentowania.
GE Money Bank i Bank BPH wspólnie promują kredyt gotówkowy, którego wiele parametrów klient może ustalić sam. W przypadku pogorszenia się jego sytuacji finansowej, bank dopasuje harmonogram spłat do jego możliwości.
Zdaniem bankowców, prognozy spowolnienia gospodarczego, a więc również wzrostu bezrobocia, nie powinny osłabić popytu na pożyczki. Warto przypomnieć, że przed kilku laty, kiedy stopa bezrobocia przekraczała 20 proc., słupki sprzedaży kredytów gotówkowych wcale nie spadały.

Kredyty konsolidacyjne

Należy się spodziewać wzrostu zainteresowania kredytami konsolidacyjnymi. W przypadku pogorszenia się sytuacji materialnej Polacy aktywniej szukać będą bowiem sposobów na odciążenie domowego budżetu. Połączenie kilku aktualnie spłacanych kredytów jednym kredytem konsolidacyjnym właśnie temu służy.
Kredyt gotówkowy jest naturalnym sposobem na podreperowanie domowego budżetu w nagłych przypadkach, albo pozwala utrzymać dotychczasowy standard życia. Co ciekawe, w sytuacji kryzysowej większość Polaków nie sięgnęłaby w pierwszej kolejności po kredyt w banku. Jak wynika z badania przeprowadzonego w styczniu przez Millward Brown na zlecenie Deutsche Banku PBC, w razie problemów aż 45 proc. badanych najpierw starałoby się o pożyczkę w zakładzie pracy, a 42 proc. liczyłoby na wsparcie rodziny lub znajomych. Dopiero na dalszych miejscach badani wskazywali produkty bankowe jako antidotum na przejściowe problemy (debet w koncie, karta kredytowa, szybki kredyt gotówkowy, kredyt konsolidacyjny).

Promocje są chwilowe

Poza okresowymi promocjami nie należy się spodziewać, że oprocentowanie kredytów gotówkowych istotnie spadnie. Często są to pożyczki udzielane tylko na oświadczenie o osiąganych zarobkach i bez zabezpieczenia. Ryzyko po stronie banku jest więc znacznie wyższe niż np. w przypadku kredytów hipotecznych czy samochodowych.

Po decyzjach RPP

Dlatego tego typu produkty obciążone są wyższymi marżami. Cykl obniżek stóp procentowych powoduje jednak, że banki muszą dostosować maksymalne oprocentowanie do zapisów tzw. ustawy antylichwiarskiej, zgodnie z którą odsetki od kredytu nie mogą być wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej NBP. Aktualnie jest to 23 proc. Potencjalni kredytobiorcy muszą się też liczyć z bardziej rygorystycznym badaniem zdolności kredytowej.
Kwota kredytu: 5 tys. zł, okres kredytowania: 12 miesięcy, waluta: PLN / DGP
Kwota kredytu: 1 tys. zł, okres kredytowania: 12 miesięcy, waluta: PLN / DGP