statystyki

„Podatek od linków” nie taki straszny

autor: Adam Pawluć21.06.2018, 08:00; Aktualizacja: 21.06.2018, 08:38
Przypomnijmy, że planowane europejskie regulacje przez wielu zostały okrzyknięte mianem nowego ACTA.

Przypomnijmy, że planowane europejskie regulacje przez wielu zostały okrzyknięte mianem nowego ACTA.źródło: ShutterStock

Parlament Europejski wykonał następny krok w stronę przyjęcia budzącej emocje dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. Wczoraj jego Komisja Prawna (JURI) zaakceptowała – przygotowane przez posła sprawozdawcę Axela Vossa z Europejskiej Partii Ludowej – stanowisko w sprawie projektu dokumentu.

JURI opowiedziała się m.in. za wprowadzeniem praw pokrewnych dla wydawców prasy, obejmujących fragmenty i wycinki. Rozwiązanie to uderzy w dostawców usług społeczeństwa informacyjnego, którzy komercyjnie wykorzystują treści prasowe.

– Podmioty takie jak 300polityka.pl czy Google News, czyli te, które powielają treści prasowe, nie ponosząc żadnych kosztów ich wyprodukowania, będą zobowiązane do wypłaty jakichś rekompensat lub podzielenia się swoim zyskiem. Pieniądze mają trafiać do dziennikarzy i wydawców – mówi mec. Jacek Wojtaś, koordynator ds. europejskich w Izbie Wydawców Prasy. Należy przy tym zauważyć, że cytowanie dalej będzie się odbywać na podstawie art. 29 ustawy o prawie autorskim (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 666 ze zm.) i będzie wobec tego legalne, niezależnie od przyjęcia dyrektywy. JURI zaakceptowała także poprawki wzmacniające dozwolony użytek edukacyjny.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane