Blackhawki nadlatują, i to bez przetargu

autor: Maciej Miłosz14.05.2018, 07:20; Aktualizacja: 14.05.2018, 08:15
Sikorsky UH-60 Black Hawk

Policja pilnie potrzebuje nowych śmigłowców. Obecnie w służbie jest 11 maszyn, z tego trzy są remontowaneźródło: Wikimedia Commons

Policja najpewniej podpisze kontrakt na zakup dwóch śmigłowców jeszcze w maju. Jego wartość sięga ok. 100 mln zł, ale skutki będą znacznie poważniejsze. Wątpliwości budzi procedura wyboru.

Podpisanie umowy ma nastąpić jak najszybciej – deklarował na ostatnim posiedzeniu sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji komendant główny policji nadinspektor Jarosław Szymczyk. Negocjowana w trybie z wolnej ręki umowa została przesłana już do Prokuratorii Generalnej. Jeśli nie zostanie zakwestionowana, to kontrakt może być podpisany już w przyszłym tygodniu. Z informacji DGP wynika, że cena dwóch produkowanych w Mielcu śmigłowców S70i będzie wynosić ok. 100 mln zł. To znacznie mniej niż w przypadku śmigłowców dla wojska, ponieważ te maszyny nie będą miały systemów wymaganych na polu walki, np. pocisków rakietowych.

Policja pilnie potrzebuje nowych śmigłowców (obecnie w służbie jest 11 maszyn, z tego trzy są remontowane) i to nie podlega dyskusji, wątpliwości m.in. posłów budzi jednak tryb, w jakim zakup zostanie dokonany. – Rozumiem, że kupujemy blackhawki. To jest dobry śmigłowiec i na dodatek produkowany w Polsce. Dziwi, że zabrakło trybu przetargowego. Argumentacja, że to dobra maszyna dla antyterrorystów, jest nietrafiona, ponieważ oni rzadko wchodzą do akcji z powietrza. Raczej potrzebowaliby większych maszyn transportowych – ocenia Marek Biernacki, były minister spraw wewnętrznych, obecnie poseł komisji spraw wewnętrznych.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (5)

  • Bolesław Chrobry(2018-05-14 10:57) Zgłoś naruszenie 10

    jak Pan zapewne doskonale wie, "po internecie" krążą bardzo różne wypowiedzi

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bolesław Śmiały(2018-05-14 08:44) Zgłoś naruszenie 40

    A ja nie rozumiem dlaczego Policja kupuje Blackhawki. Wybierają się na misję do Afganistanu. Owszem będzie to "wersja cywilna" (bo innej Policja używać nie może), ale chyba tańszy jest typowy "cywilny" śmigłowiec niż maszyna opracowana typowo pod warunki wojskowe, a potem "ucywilniona". Sam sposób pozyskania to już odrębny problem. Po internecie krąży taka wypowiedź (nie wiem czy prawdziwa) jednej z osób odpowiedzialnych za zakup, że "wybrano taki sposób, bo przy przetargu mógłby wygrać ktoś inny"

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane