Wyniki badania koniunktury w budownictwie w IV kwartale 2008 roku pokazują dalszy spadek aktywności firm budowlanych - wynika z badania IRG SGH.

"Jest to siódmy z kolei kwartał, gdy ogólny wskaźnik koniunktury zmniejszył się w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku. W stosunku do IV kwartału 2007 roku spadek wskaźnika wyniósł aż 29 punktów" - napisał IRG SGH w komentarzu.

"Mimo że w porównaniu z minionym kwartałem nastąpił niewielki wzrost produkcji w ujęciu ogółem oraz poprawiła się kondycja finansowa zakładów, nastroje firm budowlanych pogarszają się. Zarówno oceny ogólnej sytuacji gospodarczej, jak i sytuacji panującej we własnej branży są negatywne. Pesymistyczne są również przewidywania dotyczące nadchodzącego kwartału" - napisano.

Z badań wynika, że w budownictwie znacznie zwiększyło się regionalne zróżnicowanie koniunktury. Najwyższy wskaźnik koniunktury wystąpił w regionie północnym. Bardzo niskie wartości wskaźnik przyjął dla regionów środkowo-wschodniego i stołecznego.

"Znacznie zwiększyła się liczba zakładów budowlanych zmuszonych do ograniczenia aktywności produkcyjnej z powodu zmniejszającego się popytu. Maleje natomiast problem nadmiernych obciążeń podatkowych oraz cen surowców i materiałów, do niedawna będących jednymi z poważniejszych barier. Ponadto zakłady budowlane coraz łatwiej znajdują potrzebnych pracowników zarówno o wysokich, jak i o niskich kwalifikacjach" - napisano.



"Przewidywania na najbliższą przyszłość są mniej pesymistyczne niż przed miesiącem"

Koniunktura w przemyśle przetwórczym pogarsza się w dalszym ciągu, ale przewidywania na najbliższą przyszłość są jednak mniej pesymistyczne niż przed miesiącem - wynika z badań IRG SGH.

Wartość wskaźnika koniunktury w przemyśle przetwórczym w styczniu 2009 roku zmniejszyła się o 8 punktów, do poziomu -32 punktów.

"Spadek wartości wskaźnika jest o 5 punktów mniejszy niż w grudniu 2008. Większe pogorszenie koniunktury odnotowano w sektorze prywatnym. Odnotowane w badaniu styczniowym spadki produkcji i portfela zamówień są mniejsze niż przed miesiącem" - napisano w komentarzu.

"Utrzymują się jednak pesymistyczne nastroje przedsiębiorców. Ponad 75 procent badanych przedsiębiorstw informuje o pogarszaniu się ogólnej kondycji gospodarki polskiej. Przedsiębiorstwa przewidują niewielki wzrost portfela zamówień i poziomu produkcji w nadchodzących miesiącach" - napisano.

Z badań wynika, że największym ograniczeniem działalności gospodarczej jest niedostateczny popyt zarówno krajowy, jak i zagraniczny.

"Przedsiębiorstwa informują także o narastających problemach z utrzymaniem płynności finansowej i pogarszającej się dostępności kredytu. Maleją natomiast problemy ze znalezieniem wykwalifikowanej siły roboczej" - napisano w raporcie.